Základ vegetariánských jídel vypěstuje každý začátečník, bez chemie a lepší než z obchodu
Polní salát je cennou zeleninou. Původně se s ním ale jednalo jako s plevelem. Ve středověku se začaly používat jeho listy k jídlu a teprve na počátku 20. století byla rostlina záměrně pěstována a vybírána. Dnes již bylo vyvinuto spoustu druhů salátu, které jsou odolné proti plísním a můžete je pěstovat po celý rok.
Rozlišují se dvě varianty, jarní a podzimní
Podzimní odrůdy mají jemné, světle zelené listy. Jarní je objevily posléze, ale stejně jsou oblíbenějšími ty podzimní. Salát je jednoletá nebo dvouletá rostlina, která má až 20 cm vysoký stonek. Listy tvoří růžici a jsou plné vitaminů a minerálů, vyznačují se ořechovou chutí.
Květy a plody jehněčího salátu jsou modré, a shromažďují se v hlavách květenství v horní části stonky. Koruna květu se skládá z pěti okvětních lístků. Plody jsou malé, po stranách jsou zploštělé. Jehněčí salát je nenáročná zelenina, která se snadno pěstuje. Měla by mít hodně slunce a roste na jakékoliv půdě.
Salát nepotřebuje mnoho živin. Je tak ideální plodinou. Vedle salátu můžete klidně vysadit cibuli, která potřebuje podobné podmínky.
Jak správně salát vysadit?
Semena by měla být umístěna ve dvou řadách v intervalech 5-8 centimetrů, měla by být v maximální hloubce 5-10 mm. Mírně půdu stlačte a udržuje rovnoměrně vlhkou. Další tři týdny jsou důležité, protože podle nich poté poznáte, jestli měla kultivace úspěch. Semena musí vyklíčit a během té doby nesmí vyschnout.
Rostlina roste velmi rychle. Po letním setí ji můžete sklízet hned po 10 týdnech v září a říjnu, protože tyto mladé rostliny dostanou velmi mnoho slunečního světla. Mají ale také velkou potřebu vody a v létě je tedy potřeba na to myslet. Rostlina se ale může vysadit také během podzimu. Jako zimní vytrvalá rostlina může snadno přezimovat na zahradě. Jako ochrana před mrazy se doporučuje speciální rouno.