Ivy 3519431 1920

Správně vybrané listnáče zkrášlí zahradu nejenom v létě, dobře se jim daří i letošní zimu

Krásná a upravená zahrada nemusí hrát prim pouze v letních měsících. V období zimy jsou ideální stálezelené rostliny. Mezi nimi nalezneme nejen jehličnaté stromy, ale i listnaté, které neopadávají. Díky tomu bude zahrada vypadat upraveně celoročně. Jaké jsou nejoblíbenější stálezelené listnaté rostliny?

Zimostráz zelený 

Stálezelený keř, který roste až do výšky 3 m. Dokonale toleruje řezání a formování, což je důvod, proč jsou z něho velmi často tvořeny živé ploty nebo přírodní sochy. Má jemné a lesklé listy, může růst na slunci i ve stínu, a navíc je odolný proti suchu.

Mohlo by vás zajímat:  Když muškáty trucují a nechtějí kvést, přichází na pomoc známý plevel. Balkon bude obsypaný květy

Břečťan 

Velmi populární rostlina, jejíž výhonky rostou až do výšky 30 m. Listy jsou tmavě zelené, lesklé a kožovité. Roste nejlépe ve stínu. Je ideální pro výsadbu plotů či jako krycí rostlina u zdí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Brčál obecný 

Nízký stálezelený keř, který na výšku dorůstá až 30 cm. Má kožovité, tmavě zelené listy. Od května do září jej zdobí purpurově modré květy. 

Hlohyně šarlatová

Keř, který je i v zimě zdoben malými bobulkami intenzivně žluté, oranžové nebo červené barvy. Listy jsou tmavě zelené, během mrazivých zim hnědají, někdy opadají. Nejlepší je zasadit ji na místech teplých, slunečných a chráněných před větrem. 

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada plná vůní se promění v malý kousek ráje. Květiny mohou vonět od jara do podzimu

Mahónie cesmínolistá

Stálezelený keř s tmavě zelenými, lesklými a kožovitými listy, které se na podzim změní na červenohnědé. Mahagonové květy se objevují na jaře, v létě je rostlina plna tmavě modrých bobulí. Mahónii se nejlépe daří na mírně zastíněném a méně větrném místě. 

Japonská runianka 

Stálezelený keř, který dokonale plní roli krycí rostliny. Roste až do výšky 20 cm a má tmavě zelené, lesklé listy, které tvoří zelený „koberec.“ Runianku je nejlepší pěstovat ve stinných a vlhkých místech. Vhodná je pro výsadbu pod stromy.

Mohlo by vás zajímat:  Jak se správně starat o zahradní rostliny?
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Rododendron

Stálezelený keř s tmavě zelenými kožovitými listy. Existuje několik druhů – některé z nich mají dobrou odolnost vůči vícestupňovým mrazům a každý z nich má svou charakteristickou barvu květů. Rododendron kvete hojně na jaře.

Přidat na Seznam.cz