Top View Girl S Hands Holding Heap Fresh Raw Potatoes Harvested

Brambory potřebují prostor, dostatek vody a živin. Úroda pak bude bohatá

Domácí brambory jsou skvělým doplňkem každé domácí zahrady. Jsou nenáročné na pěstování, jsou výživné a lze je použít do různých pokrmů. V tomto článku probereme vše, co potřebujete vědět o pěstování brambor doma, od výběru správných brambor až po jejich sklizeň a skladování.

Jaké brambory vybrat a jak je zasadit

Existuje mnoho různých odrůd brambor, ze kterých si můžete vybrat. Nejlepší volbu představují sadbové brambory. Při výběru brambor hledejte takové, které jsou pevné a bez jakýchkoliv skvrn. Počínající klíčky (malé prohlubně na povrchu brambor) by měly být mělké a rovnoměrně rozmístěné.

Brambory se obvykle sázejí brzy na jaře, jakmile lze půdu zpracovat. Ideální teplota půdy pro výsadbu brambor je kolem 10–12 °C. Chcete-li brambory zasadit, nejprve nakypřete půdu do hloubky zhruba 25 cm. Přidejte do půdy kompost nebo jinou organickou hmotu, abyste zlepšili její úrodnost. Nakrájejte si sadbové brambory na kousky, které jsou zhruba velké jako vejce, přitom se ujistěte, že každý kousek má alespoň jeden počínající klíček. Další možností je nechat brambory naklíčit na teplém místě a zasadit je vcelku již naklíčené. V obou případech pokračujte zasazením brambor 10–15 cm hluboko s klíčkem směřujícím nahoru. Rozmístěte kousky brambor 30–45 cm od sebe v řadách, které od sebe budou alespoň půl metru.

Mohlo by vás zajímat:  Zelenina z velkých skleníků vyvolává obavy. Dietoložka vysvětluje, zda taková zelenina může ublížit
Zdroj obrázku: Freepik

Péče o brambory

Brambory vyžadují stálou vlhkost, aby dobře rostly. Brambory pravidelně zalévejte – ujistěte se, že půda zůstane vlhká, ale ne podmáčená. Přihnojujte brambory vyváženým hnojivem každé 2–3 týdny, abyste zajistili, že budou mít živiny, které potřebují k růstu. Jak rostliny brambor porostou, bude potřeba shrnout půdu kolem základny rostlin tak, aby byly vyvíjející se hlízy zakryté. Tím zabráníte tomu, aby zezelenaly a staly se toxickými.

Brambory mohou být náchylné k napadení škůdci a chorobám, včetně mandelinky bramborové, mšic a plísní. Dávejte pozor na jakékoli známky poškození nebo nemoci a okamžitě podnikněte kroky, abyste zabránili jejich šíření. Jedním ze způsobů, jak předcházet problémům se škůdci a chorobami, je sázet brambory každý rok v jiné oblasti zahrady.

Mohlo by vás zajímat:  Mrkev zvládne vypěstovat každý. Je nenáročná na péči i klimatické podmínky

Sklizeň a skladování brambor

Brambory jsou připraveny ke sklizni, když rostliny začnou odumírat a žloutnout. Hlízy opatrně vyhrabejte a dejte pozor, abyste je nepoškodili. Jakmile brambory sklidíte, nechte je několik dní vyschnout, než je uskladníte. Brambory skladujte na chladném a tmavém místě bez vlhkosti, abyste zabránili jejich klíčení nebo hnilobě.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/vegetables/potatoes.html
Přidat na Seznam.cz