Stevia 74187 1920 (1)

Zásobu cukru lze vypěstovat dokonce i v obyčejném květináči, na každém parapetu

Stévie sladká (Stevia rebaudiana) neboli stévie cukrová, sladká tráva. Říkejte jí, jak chcete. Původem je tato super rostlina z teplých oblastí Jižní a Střední Ameriky. Rostlina patří mezi více než 200 dalších druhů stévií, ale jen tato produkuje sladidlo. Má tak vysokou sladivost, že se začala používat jako náhražka cukru. Obsahuje glykosidy steviolu, které osladí váš nápoj až 450krát více než klasický cukr. Původní obyvatelé Paraguaye bylině říkali medový list. Léčili s ní například slabost, uměli s ní dostat tlak do normálu, používali ji také při zažívacích potížích.

Mohlo by vás zajímat:  Správná péče o orchidej v zimě aneb Dejte pozor na zálivku, teploty a přísun vzduchu

Rostlina je vytrvalá a dorůstá do výšky až jednoho metru.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Stévii lze pěstovat více způsoby

Stévie nevyžaduje příliš náročnou půdu, vystačí si i se zeminou chudou na živiny. Stévii můžete pěstovat ze semen i z řízkových výhonků. Lze ji pěstovat na zahradě i na balkóně v květináči. 

Připravte si na živiny chudší zeminu, smíchejte ji s pískem. Semena jen lehce vtlačte do substrátu, nepřikrývejte je, potřebují ke klíčení světlo. Lehce oroste, abyste semena nevyplavili a zakryjte sklem nebo fólií. Pro klíčení je nevhodnější teplota okolo 22 °C. Rostlina vyklíčí zhruba po deseti dnech.

Mohlo by vás zajímat:  Výzva pro pěstitele milující děsivou exotiku. Masožravky pomohou s otravným hmyzem

Další možností je řízkování z výhonků, kterými stévie vydatně obrůstá. Použijte ostrý nůž, uřízněte 10–15 cm dlouhé řízky s lity. Spodní listy odstraňte, horní zredukujte zhruba o půlku. Sazenici dejte zakořenit do nádoby s vodou, poté ji zasaďte do písčité zeminy.

Stévii můžete dobře pěstovat i na zahradě, ale ideálně pouze od jara do začátku podzimu. Rostlina v našich podmínkách venku nepřezimuje.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké podmínky stévii zajistit?

Stévie je teplomilná rostlina, která vyžaduje i v zimě o něco vyšší teplotu. Stévie při správné péči vydrží i 6 let. Jaké podmínky ji musíte zajistit?

  • slunečné a teplé místo, ale ne na přímém slunci, a v zimě teplotu okolo 18 °C a méně světla;
  • substrát promíchaný s pískem a drenážní vrstvu pod kořeny;
  • mírnou a pravidelnou zálivku a občasné hnojeni;
  • prořezávání.
Mohlo by vás zajímat:  Starší pokojové rostliny oživí omlazující kúra. Získají ztracenou krásu i sílu rozkvést

Dejte stévii správné podmínky a ona se vám odmění bílými květy a sladkými listy.

Přidat na Seznam.cz