Jahody

Zajistěte si už na jaře bohatou úrodu jahod. Nejlepší čas pro hnojení je právě teď

Omamně voní, sladce chutnají a jsou symbolem léta. Jahody prostě nemohou na zahradě chybět, stejně jako ve zmrzlině nebo v letních dezertech. Domácí ovoce k tomu chutná naprosto báječně a máte jistotu, že neobsahuje pesticidy nebo jiné chemické látky. Jahody se navíc hodí k pěstování na zahradě, na terase i na balkoně, nejsou totiž náročné na péči, ale potřebují určitou pozornost, aby byla úroda bohatá. Keříky se vyplácí zahnojit na jaře, aby byla bohatá sklizeň. Jak na hnojení jahod?

S ohledem na půdu

Hnojit, nebo naopak nehnojit jahody? Při půdě nebo substrátu bohatém na kompost není hnojení příliš nutné a stačí přihnojit jen lokálně a v malých dávkách. Naopak půdu, která není bohatá na výživu a minerály, je hnojit nezbytné pro zdravý vývoj keříků i bohatou úrodu. Samozřejmě se zahnojením se také zvýší kvalita a velikost plodů. Základem pro hojnou sklizeň je kompost bohatý na fosfor, draslík, hořčík a vápník, který doplňuje jehličí, piliny nebo kůra. Doporučuje se také obměna půdy každé čtyři roky.

Mohlo by vás zajímat:  Nedostatek sezoního ovoce vynahradí citrusy. Právě v zimě jsou nejlepší volbou

Hnůj jako alternativa

Další možností, jak půdu zásobit živinami, je použití hnoje, který ale nelze zapracovat bezprostředně před výsadbou. Aplikovat lze ale kompostovaný hnůj asi 6 týdnů před vysazením rostlinek. U dříve vysazených jahod pak lze hnojit v období jara. A jaké možnosti se nabízí?

Zdroj obrázku: Freepik

1.    Čedičová mouka

Co je čedičová mouka? Jedná se o čedičový prach, kdy se hornina namele najemno, proto obsahuje mnoho minerálů přírodního původu, které vyživí půdu a zvýší odolnost rostlin vůči houbovým onemocněním. Tento přípravek lze použít přímo k rostlinkám a rozsypat v okolí, protože tím se zvýší i ochrana proti škůdcům, především proti slimákům.

Mohlo by vás zajímat:  Cuketu zvládne vypěstovat i začátečník. Bohatou úrodu zajistí několik jednoduchých pravidel

2.    Biohumus

Další možností je tekuté hnojivo, které lze používat na zahradní i balkonové jahody. Tento přípravek se ředí vodou dle návodu na obalu a poté se roztokem jahodníky zalévají.

3.    Kejda

Částečně prokvašenou směs lze použít ještě koncem jara, hodí se pro případy, kdy nedošlo k mineralizaci v doporučované době. Začátkem května mohou zapomnětlivci ještě použít kopřivovou nebo přesličkovou jíchu.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/strawberry/fertilizing-strawberry-plants.htm
Přidat na Seznam.cz