Zajistěte si už na jaře bohatou úrodu jahod. Nejlepší čas pro hnojení je právě teď

Omamně voní, sladce chutnají a jsou symbolem léta. Jahody prostě nemohou na zahradě chybět, stejně jako ve zmrzlině nebo v letních dezertech. Domácí ovoce k tomu chutná naprosto báječně a máte jistotu, že neobsahuje pesticidy nebo jiné chemické látky. Jahody se navíc hodí k pěstování na zahradě, na terase i na balkoně, nejsou totiž náročné na péči, ale potřebují určitou pozornost, aby byla úroda bohatá. Keříky se vyplácí zahnojit na jaře, aby byla bohatá sklizeň. Jak na hnojení jahod?

S ohledem na půdu

Hnojit, nebo naopak nehnojit jahody? Při půdě nebo substrátu bohatém na kompost není hnojení příliš nutné a stačí přihnojit jen lokálně a v malých dávkách. Naopak půdu, která není bohatá na výživu a minerály, je hnojit nezbytné pro zdravý vývoj keříků i bohatou úrodu. Samozřejmě se zahnojením se také zvýší kvalita a velikost plodů. Základem pro hojnou sklizeň je kompost bohatý na fosfor, draslík, hořčík a vápník, který doplňuje jehličí, piliny nebo kůra. Doporučuje se také obměna půdy každé čtyři roky.

Mohlo by vás zajímat:  Infuze z třešňových stopek utiší bolesti a uleví při nemocných ledvinách. Připravená je během chvíle

Hnůj jako alternativa

Další možností, jak půdu zásobit živinami, je použití hnoje, který ale nelze zapracovat bezprostředně před výsadbou. Aplikovat lze ale kompostovaný hnůj asi 6 týdnů před vysazením rostlinek. U dříve vysazených jahod pak lze hnojit v období jara. A jaké možnosti se nabízí?

Zdroj obrázku: Freepik

1.    Čedičová mouka

Co je čedičová mouka? Jedná se o čedičový prach, kdy se hornina namele najemno, proto obsahuje mnoho minerálů přírodního původu, které vyživí půdu a zvýší odolnost rostlin vůči houbovým onemocněním. Tento přípravek lze použít přímo k rostlinkám a rozsypat v okolí, protože tím se zvýší i ochrana proti škůdcům, především proti slimákům.

2.    Biohumus

Další možností je tekuté hnojivo, které lze používat na zahradní i balkonové jahody. Tento přípravek se ředí vodou dle návodu na obalu a poté se roztokem jahodníky zalévají.

Mohlo by vás zajímat:  Úžasná levandule provoní zahradu i domov, rozjasní tvář a popřeje nerušený spánek

3.    Kejda

Částečně prokvašenou směs lze použít ještě koncem jara, hodí se pro případy, kdy nedošlo k mineralizaci v doporučované době. Začátkem května mohou zapomnětlivci ještě použít kopřivovou nebo přesličkovou jíchu.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/fruits/strawberry/fertilizing-strawberry-plants.htm
Přidat na Seznam.cz