Phalaenopsis Orchid Flower

Péče o orchideje nikdy nekončí. Květiny potřebují odpočívat i přihnojit ve správný čas

Exotické květiny s přenádhernými květy lidé často kupují jako dárek místo květin řezaných. Jak se ale o tento skvost poté postarat tak, aby nám co nejdéle a nejčastěji kvetly? Je pravdou, že mají orchideje specifické požadavky k pěstování. Pokud se naučíme základy péče o ně, určitě se nám to vyplatí. Péče o orchideje je rozdělena podle toho, zda tato květina má květy, je po odkvětu, nebo se na květy teprve chystá.

Když orchidej kvete

Myslíte si, že pokud květina kvete, nepotřebuje žádnou péči? Jste na omylu, i v době rozkvětu vyžaduje orchidej naši pozornost. Pokud začnou květy vadnout, nebojte se je dříve, než zcela uschnou, z květiny sesbírat. Toto období je pro květinu náročné, proto je vhodné květinu přihnojit specializovanými hnojivy pro orchideje.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty milují světlo a prostor. I začátečník se může dočkat překrásných květů s intenzivní vůní
Zdroj obrázku: Freepik

I po odkvetu potřebuje orchidej péči

Pokud rostlina začala shazovat své květy, určitě ihned nestříhejte její šlahouny. Pokud je šlahoun stále zelený a pevný, je zde šance, že se na něm po pár dnech opět objeví poupata květů. Pokud je ale šlahoun po odkvětu zežloutlý a suchý, nic vám nebrání v tom, tuto část rostliny seříznout. Odborníci doporučují tyto uschlé části rostliny uříznout těsně nad jejími listy.

Co když orchideje dlouho nekvetou?

Dejte jim volno. Pohled na barevné květy potěší každého z nás, ale i rostlina potřebuje odpočívat. Neočekávejte, že se květenství objeví během pár dní či týdnů. Orchidej potřebuje čas na regeneraci, která může trvat i několik měsíců. Během této regenerace se doporučuje omezit zálivku. Vodu květině odepřeme klidně i na tři týdny. Poté postupně po malých dávkách zálivku opět zavádíme. Nekvetoucí orchidej můžeme přemístit na chladnější místo. V ideálním případě by teplota v místnosti měla být do 20 stupňů Celsia. Rozhodně rostlinu nehnojte během vegetativního klidu! S přihnojením začněte až poté, kdy se na rostlince objeví první mladé lístky.

Zdroj: https://www.justaddiceorchids.com/orchid-care-blog/how-to-encourage-orchid-reblooming
Přidat na Seznam.cz