Garlic Cloves Garlic Bulb Vintage Burlap (1)

Zahradu před hraboši a dalšími škůdci ochrání česnek

Zkáza zahrady začíná pozvolna. Nejprve se objeví poničené záhony, následuje zjištění, že půda je rozrytá dírami a tunely, nakonec nezbývá než zlikvidovat uhynulé rostliny na kompost. V ten okamžik je jasné, že na zahradě řádí hlodavci, s velkou pravděpodobností hraboši. Jen v Česku napáchají hraboši škody na zemědělských plodinách za dvě miliardy korun, přičemž se nepočítají ztráty malých pěstitelů. Jak tedy zabránit těmto škůdcům, aby řádili právě na vaší zahradě? Odpovědí je obyčejný česnek.

Pryč s nimi!

Když se podíváte na obrázek hraboše, může se zdát roztomilý. Děti by jistě takového chtěly do klece namísto křečka. Jenže hraboš rozhodně nepatří mezi sympatická stvoření. Velikostí je sice malý, ale dokáže zlikvidovat veškerou úrodu. Každodenně spořádá potravy tolik, co sám váží. Ročně se jedná téměř o šest kilogramů obilovin a dalších rostlin. Pochutnává si na semenech, zrní, koříncích i plodech a zelenině. Je zkázou pro zemědělce i drobné pěstitele, proto při objevení prvních tunelů je třeba jednat rychle.

Mohlo by vás zajímat:  Obávaná mandelinka bramborová dokáže zničit celou úrodu. Zabraňte jí v tom včas
Zdroj obrázku: Freepik

Pasti na hlodavce

Hraboš polní patří mezi hlodavce čeledi myšovitých, tedy do stejné skupiny jako ondatry, lumíci, myši nebo slepušky. Hraboš je menšího vzrůstu a dosahuje délky maximálně dvanácti centimetrů, má krátký ocas a robustnější tělesnou konstrukci, což jej odlišuje od myši domácí. Má hnědé nebo šedohnědé zbarvení srsti, pozná se tedy poměrně snadno, ale hůře se hubí. Pěstitelé mohou využívat různé druhy pastí, někteří lidé ale odmítají jejich fyzickou likvidaci, proto se nabízí jedno zcela humánní řešení.

Mohlo by vás zajímat:  Mouchy lze chytit do octové pasti nebo na medovou mucholapku

Jednoduše proti hlodavcům

Jak se hrabošů zbavit? A rovněž myší nebo dalších hlodavců, a nejen jich? Vypudí se snadno zasazením obyčejného česneku. Vůni této zeleniny hraboši a hlodavci obecně bytostně nesnáší a vyhnou se zahradě velkým obloukem. Česnek je výtečným zdrojem vitamínů, minerálů a antioxidantů pro člověka, ale jeho účinnou složku allicin určité druhy zvířat nesnesou. Stroužky se mohou taktéž nadrtit a vtěsnat do děr. Kromě hlodavců odradí specifické a velmi intenzivní aroma této cibulovité zeleniny i hmyz včetně komárů nebo klíšťata.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/voles.html
Přidat na Seznam.cz