Gardening

Zalévání zahrady je důležité i po skončení léta

Léto skončilo, hadice se odkládá? Pro mnohé je ukončení veder pokynem k uskladnění konví a nádob na vodu a k ukončení zalévání zahradních rostlin. Častá chyba především začínajících zahradníků může skončit pro vegetaci fatálně, protože nepřežije zimní mrazy. Pravidelné zalévání se totiž provádí až do mrazů, jen tak mohou všechny druhy přežít náročné zimní období. Proč je zálivka tak důležitá nehledě na pokles teplot?

Voda do zásoby

Na jaře nebo v létě patří zalévání zahrady ke každodenním činnostem, nad kterými se nikdo nepozastavuje. Na podzim se nemusí zalévat dvakrát denně, přesto se doporučuje zalévat až do prvních mrazů. Právě ty totiž způsobí, že rostliny nejsou dále schopné vodu a potřebné živiny čerpat v dostatečné míře, což vede k jejich oslabení, nebo přímo uhynutí. Nehledě na chladnější počasí v období podzimu se proto musí pravidelně zalévat, byť se frekvence může postupně snižovat.

Mohlo by vás zajímat:  Nejlepší kosmetikou je jídlo. Koučka a autorka bestselleru radí, jak jíst do krásy
Zdroj obrázku: Freepik

Až ke kořenům

Uklízení, hrabání listí, výsadba nových stromků či keříků, prořezávka, hnojení. Seznam povinných prací na zahradě by mohl pokračovat, často se ale zapomíná právě na zálivku. Pravidelné doplňování vody umožňuje kořenům vytvořit dostatečné zásoby, následný pokles teplot a mrazivé počasí totiž způsobí promrzání povrchu půdy a zamezí kořenům v přístupu k vodě. Správná závlaha tedy může rostliny uchránit před poškozením.

Zalévat a mulčovat

Do kdy se musí zalévat? Jednoznačně do doby, než spadnou teploty pod nulu, což platí pro venkovní zahradní i květníkové exempláře. Nezalévá se v době dešťů nebo při poklesu teplot pod nulu. Před teplotními výkyvy a před vysycháním zeminy se doporučuje okolí rostlin ještě pokrýt mulčem z dřevěné štěpky, borové kůry nebo rašeliny. Mohou se použít též noviny nebo štěrk. Koruny keřů a stálezelených rostlin se musí zakrýt agrotextilií, to platí zejména pro ovocné keříky, cypřiše, jalovce nebo rododendrony. Před příchodem mrazů se musí odpojit závlahové systémy a vypustit voda, hadice se musí uskladnit do sucha, aby ve venkovním prostředí vlivem extrémního chladu nepopraskala.

Zdroj: https://www.preen.com/learn/lawn-garden-tips/care-maintenance/feeding-watering/water-plants-well-in-fall-to-prepare-them-for-winter/
Přidat na Seznam.cz