Beautiful Natural Background Garden With Blooming Lavender Flower

Zahrada plná čarovné levandule: díky řízkování si může každý vytvořit svůj vlastní kousek Provence

Levandule je symbolem přímořských letovisek a procházek v malebné oblasti Provence. Trochu Francie může mít na zahradě úplně každý, levanduli se totiž velmi daří v tuzemských povětrnostních podmínkách, navíc ji lze snadno množit. Tradičně se používají semínka, ale kupodivu levanduli je možné též řízkovat. Stačí jedna starší rostlina a živý plot z levandule už není jen nedostižným snem. Jak se levandule množí řízkováním?

Na živý plot i jako dárek pro přátele

Levandule je výjimečná svým vzhledem, vůní a bezesporu též léčivými účinky. To jsou důvody, pro které si ji lidé pořizují do interiérů, na balkon, na terasu či do zahrady. Kupovat jednotlivé kousky je však finančně náročné, mnohem levnější je vypěstovat si vlastní sazenice z řízků a vytvořit si svůj levandulový záhon, živý plot nebo jimi originálně obdarovat přátele. Při pěstování levandule je zásadní půda a umístění, protože je tato trvalka teplomilná a zbožňuje slunce. Zemina musí mít správné pH, a to zásadité, proto je třeba promísit zem s dolomitem nebo s drcenými vaječnými skořápkami.

Mohlo by vás zajímat:  Voda z brambor je vhodné hnojivo pro pokojové rostliny, ty venkovní ochrání před mšicemi
Zdroj obrázku: Freepik

Srpen jako nejzazší termín

Řízky se odebírají v průběhu letních měsíců, nejzazším termínem je srpen. Je to z toho důvodu, aby sazenice stihly před zimou zakořenit a přečkaly ji bez úhony. Nejdůležitějším úkolem je příprava substrátu. Použít se může odkyselená rašelina smíchaná s perlitem nebo hrubým pískem, přičemž je třeba přidat drcenou křídu nebo dolomit. Nádoba na řízky se musí vysypat štěrkem, případně keramzitem, a následně se nasype vysoká vrstva substrátu, který musí být před sadbou řízků dostatečně navlhčený.

Mohlo by vás zajímat:  Osvěžte si život. Pomerančová kůra provoní byt, vyžene otravný hmyz nebo vyhladí pokožku

Kořínky do tří týdnů

Řízky se odebírají z mladých a zdravých výhonků, je možné použít i postranní, přičemž se mohou použít i ty zlehka zdřevnatělé. Odřezávají se čistými nůžkami nebo nožem v délce asi 10 centimetrů, před umístěním do substrátu se zbaví listů a ponoří do zakořeňovacího prostředku, poté se vloží do hloubky přibližně 2 centimetry do nádoby, okolní půda se trošku přitlačí. Nádoba se umístí do tepla (20–25 °C) a lehkého stínu, během tří týdnů sazenice zakoření a po dvou měsících se mohou přemístit do květníků, přičemž do venkovního prostředí se přesouvají v dubnu. Při přesunu ven ještě v podzimním termínu je třeba ochránit rostliny před mrazem pomocí agrotextilie nebo jehličnatých větví.

Zdroj: https://www.primrose.co.uk/blog/gardening/pruning-cutting-lavender/
Přidat na Seznam.cz