Golden Pothos Epipremnum Aureum White Table Living Room Home Garden

Epipremnum se vyšplhá až 6 metrů daleko. Krásné listy mají tajnou funkci, kterou ocení každý

Šplhavnice je jednou z nejznámějších popínavých rostlin. Populární a ceněná pro své vizuální vlastnosti má další pozoruhodnou výhodu. Funguje jako výborný a navíc přírodní čistič vzduchu. Díky této rostlině ušetříte na drahých zařízeních.

Odrůdy šlhavnice

Tato rostlina se v přírodním prostředí vyskytuje pouze na sopečném otrovu Moorea, který patří k souostroví ve Francouzské Polynésii. Rostlina se však rozšířila do celého světa, do Asie, Afriky, Austrálie a také Ameriky. V Evropě roste pouze v pokojové podobě. Rostlina s latinským názvem Epipremnum roste velmi rychle a uvolňuje silné výhonky.

Mohlo by vás zajímat:  Sukulenty potřebují dostatek slunečního světla a minimum péče

V přírodních podmínkách dosahuje délky až 16 metrů, doma maximálně pěti nebo šesti metrů. Má charakteristické lesklé srdeční špičaté listy v tmavě zelené, zelené až zlaté barvě. Mezi nejznámější odrůdy patří Neon se žlutozelenými listy, Nefrit s rovnoměrnými zelenými listy, Aureus se světle zelenými listy a žlutými skvrnami a takzvaná mramorová královna s bílými a zelenými listy.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o květinu

Je to relativně nenáročná a odolná rostlina, která se přizpůsobuje většině podmínek a rychle roste. Aby však vypadala působivě a plnila úlohu skutečné ozdoby, mělo by se do její kultivace vynaložit určité úsilí. Šplhavnice může růst na mírně stinných místech, ale nejvíc se jí líbí jasné a rozptýlené světlo.

Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojové rostliny dokážou růst jenom ve vodě. Stanou se netradiční ozdobou interiéru

Mělo by se však zabránit přímému vystavení slunci, zejména v letních měsících. Čím více světla, tím více žlutých a bílých skvrn se objeví na listech. Tato rostlina nemá vysoké požadavky na teplotu. Úspěšně poroste v chladnějších i teplejších pokojích. Pokud jde o substrát, šplavnice potřebuje k rozvoji kořenů velmi propustnou zem, která bude neustále jemně vlhká, aby co nejlépe odrážela přirozené životní podmínky rostliny.

Zdroj: https://www.thesill.com/blog/how-to-care-for-golden-pothos-epipremnum-aureum
Přidat na Seznam.cz