Women Cooking Spaghetti Pan Boiling Water Kitchen

Vylít vodu z těstovin je obrovská chyba. Je plná cenných složek, které všechny rostliny ocení

Chemická hnojiva by v péči o rostliny měla být až tou poslední možností. Pokud chcete, aby vám květiny doma i na zahradě prospívaly, jde to dobře i bez chemie. Někdy je pomoc na dosah ruky. Bez zbytečné námahy si připravíte domácí hnojivo na rostliny, které vás nebude stát ani korunu navíc. Vzpomeňte si na tento postup, až budete příště vařit večeři.

Voda po těstovinách obsahuje spoustu živin

Pro výživu květin a nekvetoucích rostlin v našem domově nebo na zahradě můžeme využít to, co běžně používáme každý den a k ničemu to nepotřebujeme. Místo vyhazování odpadu můžeme tyto produkty využít a připravit si domácí hnojivo pro rostliny. Jedním z nejjednodušších způsobů je připravit hnojivo z vody, ve které se předtím vařily těstoviny.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč z pilin udrží půdu okolo rostlin kvalitní, zpomalí růst plevelu i plísní

Vodu, která zbyde po uvaření těstovin, často vyléváme. To je ale velká chyba. Příště myslete na svou zahradu a pokojové rostliny a nevylévejte ji už do odpadu. Živiny v těstovinové vodě nejen hnojí rostliny, ale také je vyživují a mladým výhonkům zajistí zdravý start do nového života. Ve vodě po vaření těstovin totiž najdeme spoustu cenných látek.

Zdroj obrázku: Freepik

Šetřete životní prostředí

Voda po těstovinách je bohatá zejména na dusík, fosfor a draslík – složky, které rostliny potřebují k růstu. A co víc, těstovinový škrob, který se do vody vylouhuje, ničí bakterie v půdě, čímž předchází možným budoucím onemocněním. Používání vody z těstovin k zalévání je navíc levné a šetrné k životnímu prostředí, protože voda by jinak přišla vniveč.

Mohlo by vás zajímat:  Hnojivo z kvasnic podpoří rostliny přírodní cestou a hotové je během chvíle

Tento zahradnický trik propagoval na svých stránkách výrobce těstovin Barilla u příležitosti Dne Země v roce 2018. A spousta pěstitelů si ho vzala k srdci. Rostliny touto vodou byste měli zalévat alespoň dvakrát týdně, abyste se vyhnuli používání chemických hnojiv. Voda samozřejmě musí nejprve vychladnout, a co je nejdůležitější, nesmí být osolená a nesmí se do ní přidávat olej ani žádné bylinky nebo jiná dochucovadla.

Zdroj: https://metro.co.uk/2020/12/04/should-you-water-your-plants-with-pasta-water-13699399/
Přidat na Seznam.cz