Larva 2353463 1920

Zahrada jako prostřená hostina pro škůdce. Zbavte se larev chytře

Všemožní škůdci na zahradě jsou noční můrou každého zahradníka. Tyhle často nenápadné potvůrky dokážou nadělat pořádnou paseku. Zejména ty, které žijí v půdě a hodují na kořenovém systému jednotlivých rostlin. Jejich přítomnosti si obvykle všimnete až ve chvíli, kdy začnou rostliny zdánlivě bezdůvodně chřadnout. Právě mezi takové škůdce patří různé larvy hmyzu, zejména chrousta obecného. Ale vrásky nadělají i jiné.

Stravovací návyky larev

Larvy brouků obvykle žijí v humusové vrstvě půdy a živý se organickými zbytky rostlin. Proto se jim tak líbí na vaší zahradě, zejména pokud své záhony přihnojujete kompostem a dobře se o ně staráte. V porovnání s obyčejnou půdou jsou pro larvy udržované záhony doslova prostřenou hostinou. Nejaktivnější, respektive nejhladovější jsou larvy během června a července, ale krmit se začínají už na jaře, jakmile zem roztaje.

Mohlo by vás zajímat:  Úžasné hnojivo, bojovník s plísněmi a odpůrce mravenců: tím vším je jediné koření
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak poznat, že je máte na zahradě

Přítomnost larev a dalších podobných škůdců poznáte podle toho, že vám začnou jednotlivá stébla trávníku žloutnout a osychat, přestože by tráva měla mít dostatek vláhy. U stromků a keřů se řádění larev v kořenovém systému projevuje osycháním mladých výhonků. U kořenové zeleniny, na kterou se larvy s chutí vrhají, si můžete všimnout také drobných teček na stoncích rostlinek.

Boj se škůdci

Boj se zahradními škůdci můžeme rozdělit do dvou kategorií. Jedna se zaměřuje na hubení dospělého hmyzu, který se tak nemůže na vaší zahradě množit. Ale některé druhy dospělého hmyzu jsou pro rostliny užitečné, přestože jeho předchozí vývojová stadia patří mezi škůdce. Druhou kategorií je pak boj proti larvám a nedospělému hmyzu. Hubení nedospělého hmyzu je o poznání náročnější, ale bývá šetrnější a smysluplnější.

Mohlo by vás zajímat:  Se sluníčkem se vrací i dotěrní komáři. Některé příjemné vůně je zaručeně odpudí
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tím nejjednodušším, co můžete dělat, je pravidelně rýt záhonky a převracet půdu v nich tak, aby se zemina, která byla několik centimetrů pod povrchem, dostala na povrch. Povrch půdy totiž prosychá, což larvy nelibě nesou. Navíc jsou po převrácení půdy škůdci prakticky bezbranní vůči ptákům a dalším zvířatům, která se jimi živí.

Z podobných důvodů pomáhá také vertikulace trávníku, kterou můžete provádět speciálním přístrojem, ale na menší zahrady si vystačíte s vertikulačními hráběmi, které koupíte v každém zahradnictví. Jako prevence je pak dobré vysadit na zahradě rostliny, které vylučují látky zvané taniny. Taniny totiž larvy a další škůdce odpuzují.

Přidat na Seznam.cz