Bolsevnik1

Bolševník je úchvatný, ale také velmi nebezpečný. Jediný dotek může mít vážné následky

Na mezích, okrajích lesa nebo loukách či u potoků můžete snadno narazit na květinu zvanou bolševník. Tato zdánlivě krásná a bohatá květina je známá drobnými a četnými kvítečky v bílé barvě. Proč je však tato luční květina nebezpečná? Zjistěte o ní více.

Této rostlině se raději vyhněte. Je totiž vysoce toxická a v žádném případě by se neměla dostat do lidského těla. Pokud jste si tuto rostlinu natrhali a chtěli odnést domů, určitě se nejedná o vhodnou květinu do vašeho interiéru. Navíc ruce si určitě umyjte, vaše pokožka by totiž mohla přijít k újmě. Kůži omyjte teplou mýdlovou vodou, jedině tak se zbavíte všech toxinů, které se na vaši pokožku dostanou z rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhnat myši z domu pomohou oblíbené byliny i speciální odpuzovače a pasti
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na sluníčko!

Pokud jste přece jen přišli do styku s touto jedovatou rostlinou, vyhněte se alespoň 48 hodin přímým slunečním paprskům. Ty totiž urychlují navázání toxinů do lidské DNA. Kvůli tomu můžete významně prodloužit celou alergickou, nebo dokonce zánětlivou reakci po spálení touto rostlinou. Po spálení bolševníkem vám kromě umytí vodou pomůže také vápník v doplňcích stravy.

Jak poznáte spáleninu?

Trhali jste spolu s ostatním lučním kvítím i bolševník a nevíte, zda jste své kůži neublížili? První příznaky spálení můžete pociťovat už za půl hodiny nebo klidně až do 2 hodin od kontaktu s rostlinou. Pokud nepomáhá ani umytí mýdlovou vodou a vaše kůže stále projevuje velké příznaky spálení, zajděte si pro jistotu k lékaři. Může se jednat o závažnou alergickou reakci.

Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování orchidejí je klíčová zálivka, kvalitní substrát a vhodné místo
Zdroj obrázku: Freepik

Pro jistotu si zajděte k lékaři i v případě, kdy je popálenina malá, ale stále se nehojí ani po několika dnech. Jedině doktor vám totiž dokáže říci rozsah a hloubku ran, které tato rostlina nadělala. Opatrně musíte jednat zejména u dětí nebo naopak starých lidí, kteří trpí i na chronické choroby.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/cow-parsnip/cow-parsnip-information.htm
Přidat na Seznam.cz