Odstraňování mechu zvládnete i bez chemie. Odborníci radí začít co nejdříve

Představa mechu může být poněkud romantická, pokud se jedná o kameny nebo pařezy v lese, ale nikoli pokud mluvíme o našem opečovávaném trávníku. Mechové porosty v něm snadno upoutají vaši pozornost, jelikož vytvářejí skvrnitá místa, kde mech vstřebává veškerou vodu, která se nedostává ke kořenům trávy. Ta potom přirozeně vyschne. Vysvětlíme vám nejen co je pro mech živnou půdou, ale také jak se ho zbavit.

Na jakých místech se mechu daří?

Mechu se daří na stinných místech. Proto trávníky, na které sluneční paprsky dosahují jen zřídka, s mechem bojují častěji. Koneckonců, mechu se daří ve stínu mnohem lépe než trávě. Mechům celkově podléhají nejen zastíněné travnaté plochy, ale také ty, které jsou velmi často sečené nebo přílišně zatěžované chůzí či sportem. Tyto oslabené trávníky totiž nemají sílu na to, aby zdravě prospívaly, nemohou dýchat a dusí se.

Mohlo by vás zajímat:  Trápil ho mech na plotě, místo chemie nakonec pomohly běžné věci za pár korun

Základní pravidlo: prevence především

Jelikož mech může být také indikátorem kyselosti půdy, nejlépe uděláte, když ho začátkem roku posypete vápencem. Ten činí půdu méně kyselou, díky čemuž má trávník šanci absorbovat z půdy více živin. Dále pomůže, pokud trávník budete v suchém období hnojit, ať už koupenou směsí nebo třeba kompostem. Zároveň nemulčujte příliš často, jelikož tím vzniká travní plsť, která zamezuje přísunu živin. Vzhledem k tomu, že mechu se daří ve stínu, můžete tak postříhat koruny svých stromů, aby se jimi sluneční paprsky mohly dostat až na zem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odstranění mechu z trávníku

Jednou z možností je mechanická cesta, kdy mech z trávníku odstraníte pomocí speciálních hrábí. To napomůže jeho provzdušnění, které se provádí i pomocí vertikutátoru. Tento přístroj nařezává travní drny a tím trávník očišťuje. Jako druhá varianta se nabízí použití chemického přípravku. Je důležité věnovat pozornost tomu, jaký produkt kupujete. Ne každý je šetrný k životnímu prostředí. Přípravek aplikujte na problematická místa a nechte působit. Odumřelý mech pak jednoduše shrabete.

Mohlo by vás zajímat:  Mech v lese je krásný, na zahradě ale škodí. Seberte mu podmínky k životu

Jak mech odstranit ze škvír mezi dlaždicemi?

Mech mezi dlaždicemi je mnohem snazší odstranit než mech v trávě. Zkombinujte jeden díl octa a jeden díl vody do postřikovače rostlin. Poté tento produkt nastříkejte na místa, kde se vyskytuje mech nebo plevel. Dávejte pozor a raději ocet nejprve vyzkoušejte na kousku dlaždic, protože se může stát, že ovlivní jejich barvu.

Přidat na Seznam.cz