5914

Začátek jara je ideální pro přesazování pokojových rostlin

Přesadit pokojové rostliny není těžké, ale musíte si k tomu vybrat správnou dobu a postupovat krok za krokem. Nesmíte rostlinu zranit, jinak vám velmi rychle zemře. Naučte se, jak domácí rostliny snadno a bezpečně přesadit. Nejen, že se naučíte něco nového, ale také získáte možnost si rozšířit svou zásobu květin, které rostou ve vašem domově.

Zvolte správný čas

V první řadě si musíte ujasnit, kdy přesazení provést. Nejlepší je začátek jara. Musíte najít období, kdy ještě rostlina není v plném růstu nebo květu. Jestli to bude naprosto nutné, můžete je přesadit z jednoho květináče do druhého také během léta, ale většina zahradníků vám to jistě nedoporučí. V zimě rostliny nepřesazujte a nechte je v klidu odpočívat.

Mohlo by vás zajímat:  Sezónním alergiím se můžeme bránit nejen léky, pomůže také pravidelný úklid a správná hygiena

Nový květináč

Přesazování není jen o výměně substrátu, ale také volbě většího květináče. Zvolte takový, který bude dost velký alespoň na další rok. Rostlina (hlavně kořeny) musí mít prostor pro další růst. Dívejte se také na to, jestli má květináč otvory na odvodnění. V takovém případně nesmíte zapomenout také na tác, který budete mít pod květináčem.

2149098333
Zdroj obrázku: Freepik

Připravte si květinu i substrát

Jeden nebo dva dny před přesazením rostlinu trochu zalijte. Potom ji vyndejte z původního květináče i s kořeny. Dávejte si pozor, abyste je nepoškodili. Zároveň musíte mít po ruce vhodný substrát, který je ideální pro rostlinu, kterou máte doma. Čerstvou zeminu nasypte do nového květináče, umístěte rostlinu a zasypte ji další (novou) zeminou.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud orchidej nechce znovu rozkvést, přesvědčí ji výluh ze známé zeleniny

Zalijte rostlinu a poskytněte jí správnou péči

Nakonec rostlinu znovu zalijte a dalších několik dnů ji pozorně sledujte. Zemina si pravděpodobně sedne, takže ji možná budete muset ještě jednou doplnit. Kořeny nesmí být v květináči vidět. Možná zjistíte, že rostlina potřebuje ještě další vodu nebo trochu jiné podmínky. Sami uvidíte, jestli se rostlině bude dařit nebo ne. Jestli ne, přizpůsobte podmínky a péči podle toho, co bude potřebovat.

Zdroj: https://costafarms.com/blogs/get-growing/repotting-houseplants
Přidat na Seznam.cz