2380

Po zimě je čas na úklid zahrady a přípravu trávníku, dřevin i záhonů

Každá zahrada potřebuje po zimě hodně práce, aby se připravila na letní sezónu. Činnosti se budou lišit podle toho, co máte na svém pozemku a jak velkou zahradu máte. Každý z nás ale musí udělat hned několik činností, aby byla zahrada nejen čistá, ale také zdravá. Uvidíte, že všechny aktivity jsou velmi jednoduché, ale dostanou vás ven na čerstvý vzduch a zajistí, že budete mít bohatou úrodu plodin i květin.

Odstranění listí, větví a dalších pozůstatků z podzimu

V první řadě vezměte hrábě a odstraňte všechny listy i větve. Tráva se na jaře musí oživit, aby byla během léta nádherná a sytě zelená. Zkontrolujte květináče, případně je vyhoďte nebo vyměňte substrát. Jakmile odstraníte největší nedostatky, můžete se na zahradě posunout dál.

Mohlo by vás zajímat:  Aktivní uhlí zlepší růst rostlin a zkvalitní půdu

První sekání trávníku

Krátce po začátku jara můžete poprvé vytáhnout sekačku. Velmi důležité je také hnojení trávníku, kterému po mrazivé zimě navrátí život. Nezapomeňte také na pravidelné zalévání, se kterým byste měli začít ihned po skončení mrazů. Trávník díky tomu začne rychle růst a bude vypadat krásně.

298
Zdroj obrázku: Freepik

Prořezání keřů a stromů

Jaro je dokonalé období na prořezávání keřů i stromů. Jestli máte na zahradě tyto rostliny, měli byste odstranit jejich odumřelé větve, upravit jejich tvar nebo velikost. Jestli si nejste jistí, co děláte, kontaktujte odborníka, který prořezání udělá za vás. Nepřijdete alespoň o plodiny nebo celou rostlinu.

Mohlo by vás zajímat:  Mulč z kartonu zadrží v půdě vlhkost a sníží růst plevele

Kontrola a příprava záhonů

Projděte všechny záhony na vaší zahradě. U většiny z nich bude zapotřebí provést kypření půdy nebo hnojení přírodními hnojivy. Možná chcete založit také nové záhony pro další pěstování nebo některé přesunout jinam. Teď je nejlepší čas na to, abyste to udělali.

Zalévání

Po zimě je velmi důležité dodat trávě i záhonům dost vody. Musíte se ale ujistit, že se teploty drží během dne i v noci nad bodem mrazu. Pokud více prší, zalévat pochopitelně nemusíte. Dávejte si ale pozor na to, aby měla zahrada dost vlhkosti a mohla se probudit k životu.

Zdroj: https://www.waysidegardens.com/blog/8-rules-for-planting-the-perfect-spring-garden
Přidat na Seznam.cz