Home Plant Transplant Tools Soil Drainage Shovel Rake Pot Succulent Plant Cactus Home Tree Care Closeup Top View

Přesazení pokojových rostlin zvládne i začátečník. Stačí dodržet několik jednoduchých pravidel

Rostliny v interiéru často dotvářejí celkový vzhled domácnosti, k tomu slouží jako působivé čističky vzduchu. Pěstování rostlin navíc není složité, ale je nutné květinám věnovat patřičnou péči, aby se mohly rozrůstat a krásně kvést. Mezi důležitou činnost patří přesazování, kdy dané rostlině přestává stačit květník a musí se vyměnit za větší. Během výměny květníku se lidé dopouštějí několika základních chyb, vlivem kterých může rostlina ustrnout ve svém růstu, nebo dokonce začít chřadnout či hynout. Jak správně přesazovat pokojovky?

Čas na přesazování

Jedinou péčí o pokojovky je zalévání? Nikoliv, rostliny v květináčích potřebují jednou ročně, ob rok nebo u těch starších jednou za tři roky přesadit, protože zemina nebo substrát v nádobě se postupem doby vyčerpává a rostliny mohou začít chřadnout. Kromě toho nemusí stačit velikost květníku s ohledem na rozrůstání kořenového systému, nebo dokonce kořeny vystupující z ven. A kdy přistoupit k přesazení? Vždy záleží na druhu rostliny, ale obecně platí, že je nejvhodnější období na jaře, kdy se příroda probouzí ze zimního spánku, z vegetačního klidu, do růstové fáze. S ohledem na lunární kalendář se pak doporučuje využít doby od úplňku do novoluní.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje lze dnes koupit na každém rohu. Vybrat opravdu kvalitní rostlinu nemusí být snadné
Zdroj obrázku: Freepik

Přesazování po zálivce

Nejčastější chybou je přesazování za sucha, kdy sice nevznikne přílišný nepořádek, ale je vhodnější rostlinu před přesazováním dostatečně zalít, aby nedošlo k poškození kořenů při vyndávání a starý obal lehce sklouzl. Přesazuje se do květináčů, které jsou o 1–2 velikosti větší, u velkých vzrostlých rostlin se používají nádoby o maximálně 10 centimetrů větší. Kromě výběru květináče je důležité věnovat pozornost substrátu, nejvhodnější je zemina v kombinaci s keramzitem, štěrkem nebo pískem. Může se použít i směs kupované zeminy s rašelinou.

Mohlo by vás zajímat:  Také v místnostech bez světla se může dařit rostlinám. Tyto osvědčené druhy tmu doslova milují

Základem je drenáž

Po vyjmutí rostliny z původní nádoby se musí zkontrolovat kořeny a odstranit staré nebo nahnilé části pomocí vydezinfikovaného zahradního nože. Větší květník se musí vystlat drenážní vrstvou vysokou asi 1–2 centimetry, hodí se opět keramzit, drcené cihly nebo kamínky. Nevhodné je použití nádob bez odtoku ve spodní části, může dojít ke hnití rostliny. Substrát by měl být do výšky asi 2 centimetry pod hranu květníku. Rostlina se zlehka usadí a přisype se zemina kolem. Při přesazování je chybou používat zeminu ze zahrady, může totiž obsahovat škůdce včetně mravenců i plevelné rostliny.

Zdroj: https://gardengoodsdirect.com/blogs/news/tips-transplanting-houseplants
Přidat na Seznam.cz