Woman Gardener With Garden Shears Cutting Bouquet White Hydrangea Flowers

Za množení rostlin může přijít pokuta. Odrůdy jsou chráněny výlučným právem majitele

Spolu s blížícím se jarem zahradníci plánují rozšiřovat své zahrady. Hortenzie je jednou z rostlin, které vládnou v mnoha zahradách, a jedním ze způsobů, jak ji zasadit, je použití dřevěných řízků. Ukazuje se však, že v souladu se zákonem o právní ochraně odrůd rostlin při prodeji nebo výměně těchto odřezků může vzniknout vysoká pokuta.

Rozmnožování rostlin

Hortenzie je rostlina, která je velmi populární. Mnozí ji sází do zahrady, ale pěstuje se také v květináči na terasách. Kromě toho tyto barevné květinové koule vypadají skvěle ve vázách. Jaro je tady, což znamená, že mnoho lidí bude chtít přidat nové rostliny. Jedním ze způsobů, jak rozmnožit hortenzii, je použití jejích řízků.

Mohlo by vás zajímat:  Nádherné hortenzie sluší každé zahradě. Přes zimu ale potřebují ochránit před krutým mrazem

I když je to pro osobní použití legální, pokud se vyměňují nebo prodávají, je to jinak. Řezané části dřevnatých výhonků jsou kousky, které se často používají k reprodukci. Není to nic jiného než sazenice, které se nejčastěji používají na podzim. Obvykle mají délku pět až deset centimetrů a jsou uloženy na chladném a tmavém místě až do jara. Mnoho zahradníků na různých fórech, webových stránkách a skupinách na sociálních médiích prodává přebytky ze svých zahrad. Za malé částky nabízí nové rostlinky. Málokdo ví, že za něco takového hrozí vysoká pokuta.

Mohlo by vás zajímat:  Rakytník je dobře dostupný, podpoří imunitu i hubnutí
Zdroj obrázku: Freepik

Výhradní právo

V zákoně o právní ochraně odrůd rostlin se nachází kapitola, která se týká výlučného práva pěstitele na odrůdu, kterou uděluje ředitel Centra pro studium pěstovaných rostlin. Upravuje také přípravy na reprodukci, nabídky prodeje, prodeje nebo jiné formy předávání, vývoz, dovoz, skladování.

Pokud chcete prodávat sazenice ze své zahrady, nezapomeňte, že odrůdy mají své tvůrce, kteří by mohli sdílet svá práva se zprostředkovateli. Množení takové rostliny v zahradě pro vlastní a neziskové potřeby není podle zákona trestné. V případě výměny nebo prodeje je tomu však jinak. Například v sousedním Polsku musela žena zaplatit pokutu 5000 zlotých za prodej 10 řízků z hortenzie.

Zdroj: https://extension.colostate.edu/topic-areas/agriculture/the-plant-variety-protection-act-0-301/
Přidat na Seznam.cz