Konica Minolta Digital Camera

Prvosenky: Přijměte jarní pozdrav

Prvosenku jarní zná snad každý, byť možná pod jiným názvem. Někde ji primulka, známá je i jako Petrklíč či prvnička. To proto, že rozkvétá jako jedna z prvních rostlin a patří mezi symboly jara.
U nás je prvosenka jarní (Primula veris) poměrně hojná, roste v nížinách, na slunných stráních, loukách, pastvinách , ale i v řídkých lesích, zejména na vápenatých půdách.

Je to vytrvalá rostlina s válcovitým hnědým kořenem, z něhož vyrůstá růžice přízemních listů a asi 20 cm vysoký dutý stvol, na jehož konci je květenství. Trubkovité květy jsou žluté, pětičetné, pravidelné, povislé a mají příjemnou vůni.

Mohlo by vás zajímat:  Při zakládání zahrady se vyplatí zvolit rychle rostoucí druhy. Vybírat jde mezi jehličnany i listnáči

Sva druhy petrklíče

Na prvosenku jarní se velmi podobá prvosenka vyšší. Listy mají oba druhy velmi podobné, lépe se dají rozeznat podle květů. Barva květů prvosenky jarní je tmavěžlutá a jsou jen mírně pootevřené, a květy prvosenky vyšší jsou světle žluté, široké otevřené a jsou na vyšším, mírně chlupatém stvolu.

Tento druh roste ve vyšších polohách. Pokud byste si je i zaměnili, nic se nestane, protože jsou stejně ceněny a mají stejné léčebné použití.

Co se z prvosenky sklízí

Sklízejí se květy i s malým kouskem stonku, nejlépe hned po otevření. Pak je třeba co nejrychleji usušit, nejlépe při teplotě 35 ° C.

Mohlo by vás zajímat:  Pergole či terase sluší popínavé rostliny, které dodají na útulnosti a dekorativnosti

Sušený petrklíč obsahuje saponiny, éterický olej, fenolické glykosidy a jiné látky. Používá se při problémech s dýchacími orgány. Usnadňuje vykašlávání hlenů při zánětu průdušek, černém kašli, astmatu, chřipce a nachlazení. Jeho další vlastností je, že má uklidňující účinky. Působí jako utišující prostředek při neurózách, nespavosti, nespavosti a epilepsii, zmírňuje revmatické bolesti.

Doporučuje se míchat ji s jinými rostlinam , které mají podobné účinky, jako je například divizna či podběl. Sušené květy si můžete přidat i do koupele, zvláště pokud trpíte revmatickými bolestmi, nebo pokud se potřebujete uklidnit.

Mohlo by vás zajímat:  Krásně udržovaná skalka je chloubou zahrady. Některé květiny jí obzvláště sluší

Mladé listy se mohou použít do jarních salátů. Obsahují zejména vitamin C.

Osiva a semena prvosenky

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz