Konica Minolta Digital Camera

Prvosenky: Přijměte jarní pozdrav

Prvosenku jarní zná snad každý, byť možná pod jiným názvem. Někde ji primulka, známá je i jako Petrklíč či prvnička. To proto, že rozkvétá jako jedna z prvních rostlin a patří mezi symboly jara.
U nás je prvosenka jarní (Primula veris) poměrně hojná, roste v nížinách, na slunných stráních, loukách, pastvinách , ale i v řídkých lesích, zejména na vápenatých půdách.

Je to vytrvalá rostlina s válcovitým hnědým kořenem, z něhož vyrůstá růžice přízemních listů a asi 20 cm vysoký dutý stvol, na jehož konci je květenství. Trubkovité květy jsou žluté, pětičetné, pravidelné, povislé a mají příjemnou vůni.

Mohlo by vás zajímat:  Vavřínu se může dařit i v českých podmínkách, ideální je do živého plotu

Sva druhy petrklíče

Na prvosenku jarní se velmi podobá prvosenka vyšší. Listy mají oba druhy velmi podobné, lépe se dají rozeznat podle květů. Barva květů prvosenky jarní je tmavěžlutá a jsou jen mírně pootevřené, a květy prvosenky vyšší jsou světle žluté, široké otevřené a jsou na vyšším, mírně chlupatém stvolu.

Tento druh roste ve vyšších polohách. Pokud byste si je i zaměnili, nic se nestane, protože jsou stejně ceněny a mají stejné léčebné použití.

Co se z prvosenky sklízí

Sklízejí se květy i s malým kouskem stonku, nejlépe hned po otevření. Pak je třeba co nejrychleji usušit, nejlépe při teplotě 35 ° C.

Mohlo by vás zajímat:  Okouzlující amarylka je pýchou každého pěstitele. Kvůli častým chybám ale vůbec nemusí rozkvést

Sušený petrklíč obsahuje saponiny, éterický olej, fenolické glykosidy a jiné látky. Používá se při problémech s dýchacími orgány. Usnadňuje vykašlávání hlenů při zánětu průdušek, černém kašli, astmatu, chřipce a nachlazení. Jeho další vlastností je, že má uklidňující účinky. Působí jako utišující prostředek při neurózách, nespavosti, nespavosti a epilepsii, zmírňuje revmatické bolesti.

Doporučuje se míchat ji s jinými rostlinam , které mají podobné účinky, jako je například divizna či podběl. Sušené květy si můžete přidat i do koupele, zvláště pokud trpíte revmatickými bolestmi, nebo pokud se potřebujete uklidnit.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbené orchideje mohou vnést exotiku i na zahradu. Některým druhům se venku daří

Mladé listy se mohou použít do jarních salátů. Obsahují zejména vitamin C.

Osiva a semena prvosenky

Zdroj obrázku: SXC.hu

Přidat na Seznam.cz