Equipment 2047314 1920

Trendy v zahradničení se stále mění, jak být na letošní rok připraven a co bude hitem

Během pandemických opatření, které omezily náš pohyb po venku a stýkání se s blízkými, ale také zvýšil podíl času, který trávíme v pohodlí domova při práci z domu, si řada lidí uvědomila, jak je pro ně důležité vytvořit si na zahradě útulné místo. Více než kdy jindy začíná zahrada pro jednotlivce představovat klidné útočiště, kde se navíc může věnovat svým pracovním povinnostem. Proto také trendy v zahradničení a zahradní architektuře pro letošní rok inklinují především k příjemnému a veselému vzhledu, ale také funkčnímu využití zahrady.

  • Pěstování ovocných a okrasných rostlin, bylin a zeleniny

Zatímco v posledních desetiletích se zelenina a bylinky ze zahrad postupně vytrácely vlivem velmi dobré dostupnosti v komerčním prodeji, v posledním roce se pomalu vrátily do obliby a těší se obecnému zájmu. Díky času, který lidé ušetří eliminací nutnosti cestování do práce, se tak otevřely možnosti i pro pěstování klasických i náročnějších odrůd zeleniny i ovoce, a také bylinek, kterými je možné si doplňovat zdravý jídelníček. Předpokládá se, že pěstováním rostlin pro konzumaci plodů se bude nadále rozšiřovat a zajme také část místa ve výhradně okrasných zahradách.

Mohlo by vás zajímat:  Jak pěstovat orchidej
Zdroj obrázku: Pixabay.com
  • Divoké zahrady

Trend divokých zahrad se rozmáhá teprve v poslední době – jedná se o neupravené zahrady (spíše části zahrad), kde může květena volně bujet a vytvářet tak dojem louky. Tento typ (ne)úpravy zahrady je velmi příjemný na pohled, je však potřeba dávat pozor, aby se plevelné rostliny příliš nerozmnožily a nezačaly napadat upravené části zahrady.

  • Barvy a výběr bylin

Vedle divokých zahrad si můžete také vytvořit skalku nebo upravené záhony květin. Aktuálně jsou moderní buď barevné uspořádané záhony trvalek, které v obrazci vydrží i několik let, a pak odstíny popelavé, šedé a bílé. Do této barvy je možné ladit i zahradní nábytek, vybavení a dekorace.

Mohlo by vás zajímat:  Jak na pěstování levandule?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
  • Altány a zahradní domky

Zvýšený podíl času stráveného na zahradě vede také k budování odpočinkových koutů, proto se ve velkém rozmohla výstavba altánů či pergol skýtajících stinné útočiště v letních měsících. Pokud se chcete ukrýt na zahradě také v zimě, můžete zkusit vybudovat malou chatku, která bude sloužit jako pracovna se všemi potřebnými náležitostmi.

Přidat na Seznam.cz