Juicy Black Currant Berries Bowl

Úroda rybízu je výborná pro přípravu domácí zavařeniny

Rybíz dozrává na českých i moravských zahradách od začátku června až do konce prázdnin. Pro mnoho z nás se tak stal stejným symbolem léta jako koupání v rybníce nebo táboráky táhnoucí se až dlouho do noci. Ale stejně jako jiného letního ovoce také rybízu je během sklizně celá záplava, kterou je nutné rychle zkonzumovat, zpracovat, nebo alespoň rozdat, jinak se zkazí. Jak tedy s rybízem naložit? Nejlepší je udělat z něj zavařeninu, která ve vás za sychravých podzimních dní nebo v zimě vyvolá hřejivé vzpomínky na léto.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelné žluté ovoce se doma neztratí. Navrátí lesk povrchům a odstraní skvrny

Sklízejte nůžkami

Abyste si zajistili bohatou sklizeň i v dalších letech, je třeba se k rybízovým keřům chovat šetrně. A při česání rybízu je zbytečně nepoškodit. Asi nejšetrnější způsob, jak sklízet šťavnaté kuličky, je jednotlivé hrozny opatrně odstřihnout zahradnickými nůžkami hned u stonku. Díky tomu se nemusíte bát, že vás rybíz poškrábe, a zároveň nehrozí, že urváním větvičky obsypané rybízem poškodíte také stonek.

Zdroj obrázku: Freepik

Zpracujte vidličkou

Máte-li sklizeno, možná marně dumáte nad tím, jak kuličky z jednotlivých trsů očesat, aniž byste nad tím strávili celé mládí. Otrhávat kuličku po kuličce je pochopitelně pracné a mnoho jiných metod buďto neodstraní všechny stopečky, nebo při nich kuličky rozmačkáte a vyteče z nich lahodná šťáva. Pomoci přitom může klasická vidlička, kterou stačí využít podobně jako hřeben. S trochou cviku očešete celou úrodu během pár minut.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbený ananas si můžeme dopřát ve velkém, nahradí drahé léky a pomůže zhubnout

Domácí zavařenina

Zavařit marmeládu už je pak hračka. Na jedno kilo očištěného a dobře omytého rybízu budete potřebovat jedno balení pektinového prášku a 200 až 300 gramů cukru podle toho, zda máte raději kyselejší, nebo sladší marmelády. Rybíz dejte do většího hrnce, smíchejte s cukrem a na mírném plameni za stálého míchání vařte asi dvě hodiny. Když se voda odpaří a hmota zhoustne, přidejte pektin, promíchejte a vařte asi dvě minuty. Hotovou marmeládu přelijte do vysterilizovaných sklenic, uzavřete a otočte na hodinu dnem vzhůru.

Zdroj: https://practicalselfreliance.com/red-currant-jam/
Přidat na Seznam.cz