Red Ripe Raspberries Garden Bush Growing Raspberries Raspberry Harvest

Výživné hnojivo podpoří maliníky a zvýší úrodu plodů

Maliny sice nejsou tak oblíbené jako jahody, ale to je hlavně proto, že jahodovou chuť lze relativně snadno syntetizovat. A tak se objevuje ve všech možných sladkostech, které opravdovou jahodu nikdy neviděly. Maliny pak stojí trochu v ústraní, ale třeba ve zmrzlinovém poháru s opravdovým ovocem jsou nepřekonatelné. Naštěstí pro nás jde o dřevinu, kterou lze v českých podmínkách relativně snadno pěstovat i na zahradě. V tomto článku shrneme základní doporučení pro jejich pěstování a hnojení, aby vám maliníky nesly.

Mohlo by vás zajímat:  Jablko plné vlákniny a vitaminů je nejlepší svačinkou. Ne však pro každého

Různé odrůdy malin

Malin existují desítky různých odrůd. Pokud si keře přinesete z lesa, ušetříte, ale možná neuděláte nejlépe. Kultivované odrůdy totiž bývají odolnější, lépe snášejí podmínky na zahradě, a hlavně jsou vyšlechtěné k tomu, aby měly opravdu velké a šťavnaté plody, nejlépe celé léto. Investice do několika keříků se tak vyplatí, tím spíše, že jsou dostupné v každém větším zahradnictví a nejsou příliš drahé. Pokud jste opravdu mlsní, můžete si dokonce odrůdu vybrat podle chuti plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvyšší čas vyrazit na šípek! Využijte jeho blahodárné účinky na maximum
Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo na jaro

Na jaře je třeba podpořit obnovu maliníku po zimní hibernaci a také podpořit květy, ze kterých se později stanou šťavnaté plody. Nejlepší je v tomhle směru koňský hnůj. Pokud jej máte možnost sehnat, neváhejte si ušpinit ruce. Odměnou vám bude skvělá sklizeň. Nemáte-li jej k dispozici, poslouží také dobře rozložený domácí kompost, případně posekaný plevel, který necháte kolem maliníku jeho osudu.

Hnojivo pro plody

Nejlepší hnojivo pro období, kdy se na maliníku objeví první nezralé maliny, jsou pak slupky od brambor. Ty obsahují všechny důležité prvky, které maliník potřebuje, jmenovitě draslík, fosfor, hořčík, vápník, sodík, železo, zinek a mangan. Slupky nakrájejte najemno, zalijte horkou vodou a nechte zhruba 4 dny louhovat. Pak směsí zalijte maliny, slupky z ní není třeba přecedit, protože se rozloží. Opakujte dvakrát až třikrát do měsíce po celou dobu, kdy maliník plodí.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/gardens/how-and-when-to-fertilize-raspberries
Přidat na Seznam.cz