Hydrangea Flower Closeup

Prořezání ve správný čas umožní hortenziím bohatě kvést

Zdobí svými pestrými květy zahrady u rodinných domků i zámecké parky. Hortenzie jsou královnami, které se vyznačují různě barevnými kvítky a uchvacují svým vzhledem. Existují různé druhy, některé se sadí do nádob, jiné zase přímo do zeminy ve venkovním prostředí. Všechny potřebují prořezat, ale kdy? Kdy je nejvhodnější čas prostříhat keříky tak, aby se výhony zase na jaře a v létě obsypaly květy?

Střih pro bujný růst

Na světě se vyskytuje na sedm desítek různých hortenzií, přičemž nejčastěji jde o keříky, stromky nebo liány. V tuzemsku se prodávají kultivary jako okrasné dřeviny. Hortenzie jsou ceněné pro svá květenství v modrých, bílých, růžových nebo červených barev. Pěstují se ve shlucích v zahradě, v nádobách nebo jako solitéry či jako pnoucí a pokryvná dřevina. A jak docílit, aby krásně kvetly? Správně provedenou prořezávkou, která se musí správně naplánovat.

Mohlo by vás zajímat:  Evropský průmysl ochrany rostlin přijal závazky do roku 2030
blue-hydrangea
Zdroj obrázku: Freepik

Prostřih až na jaře

Musí se prořezávat? Odpověď zní ano, ale rozhodně ne na podzim. Vzhledem k tomu, že některé druhy kvetou až do pozdního podzimu, po prostřihání by mohly vymrznout a uhynout. Na podzim se doporučuje nechat dokonce květenství na místě a odstranit pouze poškozené nebo nemocné výhony, koruna se při prvních mrazících musí zakrýt slámou, jutou, pytlovinou nebo agrotextilií. Hortenzie může poškodit též vítr, proto se kapuce z tkaniny musí v dolní části uvázat provázkem. Kmínek se u země musí zakrýt mulčem, dobře poslouží piliny, suché listy, jehličnaté větve nebo stromová kůra.

Mohlo by vás zajímat:  Drobný vřes je stálezelenou ozdobou zahrady i interiéru a kvete až do podzimu

Březen? Nůžky do ruky!

V době tání je možné hortenzie prostříhat, ideální čas je od poloviny března do poloviny dubna, kdy už nehrozí silné mrazy. Výhony u běžných hortenzií latnatých se seřezávají na třetinovou délku. U stromkových hortenzií záleží na stáří rostlině, mladé se zkracují na polovinu délky, naopak keře, které jsou na zahradě několikátým rokem pak na délku 15 centimetrů. Obavy z tak radikálního řezu? Nejsou na místě, správným střihem získají impuls pro další kvetení.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/hydrangea/pruning.html
Přidat na Seznam.cz