Flat Lay Sliced Watermelon Arrangement With Copy Space

Semena z oblíbeného ovoce mohou léčit i zabít. Zjistěte, která můžete beze strachu sníst

V mnoha druzích ovoce se setkáváme s jadérky. Větší obvykle hned vyhazujeme, ale u těch menších často váháme. Ukazuje se, že uvnitř některých populárních plodů jsou ve skutečnosti semínka, jejichž konzumace může být zdraví nebezpečná.

U těchto semen si dávejte pozor

Do skupiny ovoce s nezdravými semeny patří například populární jablka, třešně, švestky, meruňky a broskve. Jedno mají společné. Ve všech z nich se nachází amygdalin – organická sloučenina ze skupiny kyanogenních glykosidů. Semena plodů, ve kterých se vyskytuje, mají hořkou chuť a specifické mandlové aroma. V lidském těle se amygdalin rozkládá na glukózu, benzoický aldehyd a kyanovodík. Poslední zmíněný je jedovatý, a ve velkých dávkách dokonce smrtelný.

Mohlo by vás zajímat:  Vychutnejte si mango bez boje. Oloupání a vyndání pecky zvládnete s šikovnými triky

Neporušený amygdalin není nebezpečný pro zdraví, ale situace se mění, když jsou semena poškozená, žvýkaná nebo trávená. Naštěstí zmiňované ovoce se velmi zřídka konzumuje se semeny. Nemusíte se bát občas polknutého jablečného semínka. Několik kousků vám neublíží. Přesto stojí za to připomenout, že ve větším množství mohou být zdraví škodlivá.

Zdroj obrázku: Freepik

Hroznová a melounová semena

V hroznech obvykle najdeme několik semínek, i když v dnešní době už existují i ​​ty bez nich. Často se používají k výrobě extraktu z hroznových jadérek nebo k přípravě oleje. Hroznová semena jsou bohatá na antioxidanty, včetně fenolových kyselin, antokyanů a flavonoidů. Kromě antioxidačních vlastností se jim připisují antibakteriální, antivirové a antialergické účinky. Pomáhají snižovat krevní tlak, zlepšovat krevní oběh, posilovat cévy a podporují zdraví mozku.

Mohlo by vás zajímat:  Místo kompotů a dezertů raději unikátní třešňová tinktura. S mnoha zdravotními problémy zatočí během chvíle

Semena melounu se dokonce klasifikují jako superpotravina. Do této kategorie spadají nezpracované produkty, které mají mimořádně příznivý vliv na organismus. V semenech melounu najdeme hořčík, zinek, železo, vitamíny B nebo mono- a polynenasycené mastné kyseliny. Semena melounu mají velmi pozitivní vliv na stav pokožky. Složky nacházející se v semenech melounu jsou nezbytné pro správné fungování srdce a oběhového systému.

Zdroj: https://www.gardenguides.com/126071-fruit-seeds-poisonous.html
Přidat na Seznam.cz