Red Green Leaves Coleus Plant Plectranthus Scutellarioides

Plektrant doma nebo na balkoně odežene komáry

Mnoho rostlin má filtrační vlastnosti a čistí vzduch v našich domovech. A jiné rostliny mají úžasné vlastnosti přírodního repelentu. Plektrant koleusovitý patří do druhé skupiny. Tato krásná malá rostlina vám poskytne venku i doma naprosté pohodlí během letních měsíců, protože vás zbaví komárů i dalšího hmyzu. Jak je to možné?

Rostlina na balkon i domů

Plektrant je převislá květina, která se skvěle hodí na balkon nebo terasu. Stejně tak ho můžete pěstovat i doma a užít si absence otravného hmyzu. V první chvíli vám jistě přijde velmi nenápadná a drobná, ale během pár týdnů či měsíců hodně vyroste a zhoustne. Vašemu domovu dodá styl a kouzlo, i když se nejedná o žádnou příliš výraznou rostlinu.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nejlépe a rychle upravit na jaře zahrádku

Proč působí rostlina jako účinný repelent?

Tato rostlina velmi krásně voní. Listy vydávají vůni, která nápadně připomíná kafr. Je uklidňující a příjemná asi pro všechny lidi, ale velmi odpudivá pro veškerý hmyz. Komáři i moli se budou od vašeho domova držet daleko, když ucítí toto aroma. Dobrou zprávou je, že je pěstování velmi jednoduché a zvládne to i naprostý začátečník.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o plektrant koleusovitý

Plektrant potřebuje jen dvě věci, a to vodu a světlo. Nemusíte mu dávat žádný speciální substrát, ale nesmíte zapomenout na drenážní vrstvu na dně květináře. Stačí, když tam nasypete drobné oblázky. Nezapomeňte ji pravidelně zalévat, ale dávejte si pozor na to, abyste ji nepřelili. Květináč můžete klidně umístit na jižní i západní stranu, protože tato rostlina miluje světlo a slunce.

Mohlo by vás zajímat:  Chcete se inspirovat u nejlepších? Navštivte Květnou zahradu v Kroměříži

Péče o rostlinu během zimních měsíců

Původem je z Dálného východu, a proto je zvyklá na velmi teplé podnebí. Evropské zimy pro ni nejsou zrovna příjemné, a proto ji nezapomeňte při prvním náznaku mrazů přesunout dovnitř do bytu. Jedině tak ji zachráníte před zkázou. V opačném případě si budete muset na jaře zakoupit novou rostlinu a užívat si její vůně i vlastností po další sezónu.

Zdroj: https://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/annual/plectranthus/
Přidat na Seznam.cz