Chilli Olej1

Vyrobte si domácí chilli olej: hodí se nejen do omáček, vyléčí ischias a pomůže zhubnout

Chilli se nejčastěji používá při vaření, kdy chce kuchař dodat jídlu pověstnou pikantnost. Známé je chilli také z pokrmu chilli con carne, fazolových gulášů nebo marinád na steaky. Připravit si však můžete doma také chilli olej, který upotřebíte v kuchyni i při léčbě ischiasu. Proč byste měli tento přírodní všelék vyzkoušet? Jaké neduhy chilli léčí?

Chilli je plné vitamínů

Pálí až se čelo rosí? Existují různé druhy pálivých papriček s odstupňovanou pálivostí, některé mohou dokonce člověka zabít. Všechny odrůdy jsou však nadmíru zdravé, protože obsahují velké množství vitamínu C, který posiluje obranyschopnost organismu. Kromě zmíněného céčka obsahuje chilli vitamíny A, B a E. K tomu se v pálivých papričkách skrývají minerály, jako je mangan, draslík, měď, železo nebo hořčík, velké množství antioxidantů a flavonoidů, které mají protizánětlivé účinky a chrání tělo před volnými radikály.

Mohlo by vás zajímat:  Na fotovoltaiku mají jít další miliardy, ministr životního prostředí Brabec potvrdil velký zájem
Zdroj obrázku: Freepik

Chilli olej pro použití v kuchyni i domácí medicíně

Podle vlastních preferencí si stačí vybrat papričky, které vyhovují chuti včetně pálivosti, a připravit si léčivý chilli olej. Je možné jej používat ve studené i teplé kuchyni, navíc je lékem při bolestech a ischiasu. Jak tento léčivý olej připravit? Do misky nasypejte lžičku chilli nebo rozdrťte papričku bez semínek, přidejte lžíci strouhaného křenu a přidejte čtvrt hrnku slunečnicového oleje. Misku dejte do vodní lázně a ohřívejte 15 minut. Poté slijte do uzavíratelné sklenice s víčkem a pevně uzavřete. Používejte dle chuti.

Mohlo by vás zajímat:  Komáry odpudí vůně bylin nebo esenciálních olejů
Zdroj obrázku: Freepik

Mast na ischias a bolavé klouby

Tento chilli olej je výtečný při léčbě ischiasu a bolavých kloubů, pomáhá i pro zlepšení krevního oběhu nebo zahřátí zastydlých a ztuhlých míst na krční páteři. Postačí mazat postižená místa tímto olejem 2–3krát denně po dobu 2 týdnů, samotný tepelný účinek se dostaví obratem, protože po aplikaci oleje se oblasti příjemně zahřejí a uvolněné molekuly kapsaicinu léčí záněty, mimo jiné tato látka také zvyšuje libido. Teplo z chilli napomáhá dokonce zhubnout, protože pálivé pokrmy zvyšují výdej energie po jídle.

Zdroj: https://www.organicfacts.net/health-benefits/oils/chili-oil.html
Přidat na Seznam.cz