chilli

Něco málo o chilli papričkách

Chilli bylo nejprve kultivováno obyvateli Střední a Jižní Ameriky kolem roku 7000 př.n.l., a nyní jich je svojí škálou více než 3000 známých odrůd od nejméně až po ohnivě palivé odrůdy, jako např. Bih Jolokia. Botanický rod, do kterého chilli patří, je Capsicum (CAP-see-coom), z řeckého kapto – ‚na skus‘. Chilli papričky úzce spojeny s jejich geneticky příbuznými rajčaty, bramborami, tabákem a lilkem. Rod Capsicum se skládá z pěti domestikovaných druhů a dvaceti tří volně žijících druhů.

Domestikované druhy chilli papriček

Pět domestikovaných druhů: Annuum, Baccatum, Chinese, Frutescens, Pubescens jsou nejčastějimi druhy.

  • Chinense 2000.000 SHU (SHU = Scovilleho stupnice pálivosti papriček)
  • Frutescens 150.000 SHU
  • Annuum 100.000 SHU
  • Pubescens 50.000 SHU
  • Baccatum 30.000 SHU

Capsicum Annuum (ANN-you-um)

Annuum znamená ‚roční‘ a to je vlastně nesprávné označení za předpokladu, že chilli jsou trvalky, při vhodných růstových podmínkách. Tento druh je nejběžnější a široce rozšířený pěti domestikovanými druhy a zahrnuje: Ancho, Bell Pepper, Cayenne, Cherry, Cuban, De Arbol, Jalapeno, Mirasol, Ornamental, New Mexican, Paprika, Pimiento, Pequin, Serrano, Squash a Wax pod druhy.

Mohlo by vás zajímat:  Květiny mohou vnést do domova radost a štěstí, některé ale přinesou jenom problémy

Annuum je rozděleno do dvou kategorií, sladké (nebo mírně pálivé) papriky a pálivé chilli papriky.

Capsicum Chinense (chi-NEN-viz)

Chinense znamená ‚z Číny‘ – je to také nesprávné pojmenování, tento druh vznikl v Amazonii; je dnes běžný po celém Karibiku, Střední a Jižní Americe a také v tropech.

Tento druh zahrnuje mnoho světových nejpálivějších kultivarů, včetně:

Habanero, Scotch Bonnet a legendární Habanero Red Savina. A poddruhy, stejně jako rostliny jsou velmi rozdílné i u tohoto druhu, mají charakteristické a výrazné ovocné aroma, často označované jako meruňka.

Chinense jsou tropické druhy, nejlépe se jim daří v oblastech s vysokou vlhkostí. Jedná se o relativně pomalu rostoucí rostliny, s delším vegetačním obdobím než u mnoha jiných druhů. Semena mohou velmi dlouho klíčit.

Capsicum Baccatum (bah-COT-tum or bah-KAY-tum)

Baccatum ve smyslu ‚berry-like‘ se skládá z kultivarů z Jižní Ameriky známých jako Aji. Jsou téměř stejně pálivé jako druhy rodu Annuum.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalita ovoce a zeleniny se liší podle místa prodeje, lepší bývá dražší

Baccatum se obvykle odlišuje od ostatních druhů žlutými nebo světle hnědými fleky na okvětí a žlutými prašníky. Mnohé druhy jsou vysoké, často dosahují 1,5 metru na výšku, a lusky jsou obvykle vztyčené.

Capsicum Frutescens (fru-TES-enz)

Frutescens znamená ‚křovinatý‘ nebo ‚chundelatý‘, není široce kultivovaný, s výjimkou druhu Tabasco, který je od roku 1848 používán při výrobě světově proslulé omáčky. Další slavná odrůda je Malagueta, která roste v Amazonii a Brazílii.

Frutescens rostliny jsou kompaktní, mají mnoho stopek a narůstají mezi 1-4 metry, v závislosti na místních podmínkách. Květiny mají zelenobílé okvětí bez skvrn a fialové prašníky. Tyto typy jsou méně pestré než ostatní druhy (s výjimkou Pubescens). Plody jsou často malé, špičaté a rostou vzpřímeně. Tento druh je obzvláště dobrý pro pěstování v květináči a jedna rostlina může produkovat 100 a více lusků.

Mohlo by vás zajímat:  Dopřejte si moringu každý den. Zlepšuje náladu, podporuje imunitu a dbá o štíhlou linii

Capsicum Pubescens (pew-BES-enz)

Pubescens znamená ‚chlupatá‘, má pravděpodobně nejméně společné s pěti domestikovanými druhy a je jediným domestikovaným druhem Capsicum bez divoké podoby. Nicméně dva druhy volně žijících ‚Cardenasii‚ a ‚Eximium‚ jsou v úzké souvislosti s tímto druhem. Pubescens má kompaktní růst (podobné vinné révě) a může vyrůst až 2,4 metrů vysoko, i když výška 60 cm je pro tento druh více obvyklá. Má purpurové okvětí, fialovo bílé prašníky, a stojí vzpřímeně z listů. Lusky jsou obvykle ve tvaru hrušky nebo jablka.

Poznamenáme, že druh je ‚izolovaný‘ z jiných zdomácnělých druhů, protože je nemůže opylovat a křížit se s nimi. Dalším charakteristickým rysem tohoto druhu jsou černá semena plodů. Odrůdy, k nimž patří peruánské ‚Rocoto‚ a mexické ‚Manzano‚.

Vyberte si semínka chilli papriček

Přidat na Seznam.cz