Řezaná kytice ve váze vydrží krásná mnohem déle za pomoci šikovných triků

Dostali jste řezané květiny, ale nevíte, jak si jich užít co nejdéle? Vyzkoušejte naše tipy, mezi které patří například výměna vody každý den, zkrácení stonků nebo umístění vázy s květinami na správné místo. Takové detaily totiž povedou k tomu, že si řezané květiny užijete mnohem déle, než jste zvyklí.

Některé druhy květin se nesmí kombinovat

Ještě předtím, než dáte květiny do vázy, jim seřízněte stonky. Uřízněte je ale ostrým nožem, nikoli nůžkami. Poté je dejte do vázy. Rostliny s měkkými stonky seřízněte rovně, tvrdé stonky musíte řezat šikmo. Budou lépe sát vodu a nezapomeňte u rostlin otrhat spodní listy a výhonky, které by ve vodě mohly hnít.

Mohlo by vás zajímat:  Neustálé koukání do obrazovky namáhá zrak. Zdravotním problémům s očima předejdou známé superpotraviny
Zdroj obrázku: Pixabay

Ne všechny květiny se ve stejné váze snesou. Kombinovat by se neměly květiny, jejichž stonky produkují hlen (například narcisy), a ty, které hlen nevylučují (růže, tulipány). Jestli i přesto chcete mít tyto květiny ve váze pohromadě, musíte ty s hlenem nechat přes noc v jiné váze, poté je oříznout a uvařit je ve vodě. Použít ale můžete také plamen. Takto upravené stonky již nebudou nebezpečné pro rostliny bez hlenu, protože ten odteče již při vaření.

Do vázy můžete přidat cukr nebo měď

Jestli jste květiny kupovali v obchodě, tak určitě víte, že k nim dostanete malý sáček s výživou, který máte nasypat do vody k rostlinám. Můžete přidat ale kousek dřeva nebo dřevěného uhlí. Stonky nebudou hnít a také nebudou vydávat nepříjemný zápach. Přidat můžete také aspirin nebo malinko kyseliny citronové.

Mohlo by vás zajímat:  Nechte svůj domov provonět nádhernými květinami, které do interiéru vnesou čerstvý vzduch
Zdroj obrázku: Pixabay

Jedním ze způsobů, jak prodloužit životnost řezaných květin, je hodit do vody měděnou minci, protože měď zabrání tomu, že budou stonky a listy hnít. Přidat můžete také lžičku cukru nebo medu, zvlášť pro petúnie, narcisy, astry nebo kosatce. Růžím prospěje voda, do které přidáte trochu soli, bude stačit čtvrt lžičky na litr vody.

Zdroj: https://www.proflowers.com/blog/how-to-make-flowers-last-longer/
Přidat na Seznam.cz