Venus Flytrap 595235 1920

Vypěstujte si vlastní Adélu. Některé masožravky můžete mít doma

Pěstování masožravých rostlin doma se zdá být docela exotickým zaměstnáním. Existuje však několik populárních druhů, které můžete úspěšně a bez větších potíží pěstovat ve svém vlastním bytě. Masožravé rostliny jsou svým cizokrajným zevnějškem zajímavým ozvláštněním každého interiéru.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co je třeba vědět o rostlinách, které se živí hmyzem?

Odkud se vzaly květiny, které jedí hmyz? Hlavním faktorem je přizpůsobení hmyzožravých rostlin oblastem, kde rostou, tedy bažinám, kamenům nebo větvím stromů. Jejich nejběžnějším jídlem je samozřejmě hmyz, všechny druhy much a komárů. V závislosti na druhu však mohou zkrotit i pavoukovce, hlemýždě nebo malé obratlovce. Způsob lovu kořisti závisí do značné míry na druhu. Například mucholapka trpělivě čeká na svou kořist, která nevědomky sedí na otevřeném listu. Rostlina okamžitě uzavře klapky a zahájí proces trávení. Je zajímavé, že mucholapka Venus nereaguje na mrtvý hmyz. Jiné druhy svádějí své oběti nektarem, který se vyrábí v jejich kalichu. Hmyz, který spadne dovnitř, nemá šanci uniknout, protože jeho vnitřní stěny jsou příliš hladké, nebo naopak plné malých ostnů. Trávicí šťávy hmyz dokonale rozloží, zbude jen schránka. Mezi nejoblíbenější masožravé rostliny patří mimo jiné:

  • rosnatka,
  • mucholapka americká,
  • špirlice,
  • láčkovka,
  • tučnice.
Mohlo by vás zajímat:  Postarejte se o své rostliny i během dovolené. Inspirujte se zajímavými nápady na zavlažování

Dosažení optimálních podmínek pro pěstování je náročné, ale ne nemožné

Pěstování masožravých rostlin se může zdát velmi komplikované. Je to kvůli specifickým podmínkám, které musíme vytvořit. Masožravé rostliny jsou zvyklé na prostředí s vysokou vlhkostí. Navíc jim musíme zajistit odpovídající teplotu vzduchu, zejména u exotičtějších druhů. Některé hmyzožravé rostliny jsou zvyklé na kyselou půdu, proto je důležité zajistit vhodný substrát. Přestože je pěstování hmyzožravých rostlin poměrně náročné, mohou se vám odvděčit svými neobvyklými estetickými vlastnostmi. Většina druhů může být úspěšně vysazena v teráriích nebo akváriích. Pouze některé druhy se cítí lépe v tradičních květináčích. V horkých dnech lze květiny umístit na balkon nebo terasu. Masožravé květiny jsou schopné postarat se o svou výživu samy. Pokud v bytě žádný hmyz nemáte, můžete rostlinu alespoň jednou týdně nakrmit mouchou nebo komárem. Je dobré, aby ulovený hmyz stále vykazoval známky života, protože některé rostliny mrtvý hmyz odmítají.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje pokvetou do krásy, jen pokud jim zajistíme optimální podmínky a péči

 

Přidat na Seznam.cz