Orchids 595242 1920

Orchideje pokvetou do krásy, jen pokud jim zajistíme optimální podmínky a péči

Díky svému půvabnému zevnějšku jsou orchideje jednou z nejoblíbenějších a nejčastěji kupovaných květin na trhu. Péče o ně není zas tolik složitá, ale je dobré být si vědom několika zásad, které je třeba dodržovat. Pojďme si říct jak na to, abyste si mohli užívat krásu orchidejí, ať už jste ostřílený znalec, nebo s péčí o květiny teprve začínáte.

Jaké platí zásady?

Orchideje pocházejí z exotických zemí, a proto jim při domácím pěstování musí být poskytnuty vhodné podmínky, jimiž jsou: 

  • speciálně vybraný substrát, 
  • vlhký vzduch, 
  • přiměřená teplota, 
  • přístup ke světlu, 
  • pravidelné zavlažování. 
Mohlo by vás zajímat:  Hnědnutí a žloutnutí listů pokojových lilií souvisí se špatnými podmínkami

Krok vedle neuděláte, pokud pro rostliny zakoupíte substrát hodný přímo pro orchideje. Měl by kořenům rostlin zajišťovat vzduch a zároveň by se v něm neměla hromadit přebytečná voda. Nikdy je neumisťujte na přímé sluneční světlo a snažte se, aby byly v příjemně vlhkém prostředí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nejčastější chyba spočívá v zalévání

Orchideje nesnášejí přebytečnou vodu, která se hromadí na dně květináče. Nejčastěji chyba proto spočívá ve špatném zalévání. Tvrdá voda z kohoutku, chlad, průvan a nedostatek pravidelného napájení jim také velmi škodí. Jaký je tedy nejlepší způsob zalévání orchidejí? Rostliny by se měly tzv. vykoupat, ale ne koupat! Nezalívejte je vodou, jako jste zvyklí u většiny květin, které máte doma.

Mohlo by vás zajímat:  Závěsné rostliny ušetří místo a zároveň interiér ozvláštní. Toto jsou nejlepší druhy
Zdroj obrázku: Pixabay

Koupel bude mít výsledky

Orchideje vyžadují, abyste je ponořili asi na 30 minut do květináče s vodou. Takto „zalévejte“ vždy, až budou kořeny opět suché, což je v průměru asi za 10 dní. Mladší vzorky absorbují vodu pomaleji, proto by měly být namočeny déle. Je třeba si uvědomit, že specifickým barometrem stavu orchideje je barva jejích kořenů. Zelené značí, že rostlina přijala správné množství tekutiny, bílé značí její nedostatek. To nejlepší, co můžete udělat, je rostlinám dát vodu dešťovou. A taky je nezapomeňte každé ráno rosit. Za takovou péči se vám pak odvděčí krásnými květy!  

Přidat na Seznam.cz