Flower 4335996 1920

Moc vody škodí. Přelité rostliny trpí stejně jako ty suché

Jistě nemusíte být profesionální zahradník, abyste věděli, že každá rostlina ke svému přežití potřebuje vodu. Vždy záleží na druhu rostliny, umístění, sluníčku, ale také ročním období – podle toho se odvíjí množství a četnost zálivky. Pokud takové podmínky neakceptujete a rostlinu zalijete málo či naopak hodně, jistě to brzy poznáte na vzhledu listů, květů nebo stonku. Jaké jsou znaky přelití?

Vadnutí listů

Když vidíte rostlinu, které vadnou listy, jako první si řeknete, že nemá dostatek vody. Měli byste ale vědět, že za vadnutím listů nestojí pouze nedostatek vláhy. I přebytečná voda rostlině škodí a může způsobit vadnutí listů a stonků. Jak je to možné? Jednoduše, rostlinky potřebují ke svému růstu vodu, slunce a kyslík. Pokud je hlína příliš mokrá, nemají kořeny prostor k dýchání, nemohou růst, nemají dostatek živin a listy tak vadnou.  

Mohlo by vás zajímat:  Výzva pro pěstitele milující děsivou exotiku. Masožravky pomohou s otravným hmyzem

Napadení plísní

Jestliže rostlinu pravidelně zaléváte a nedopřejete jí občasné proschnutí, v zemině se kvůli vlhkosti začnou tvořit plísně a houby. A ne vždy se takové onemocnění rostlin začne okamžitě projevovat na povrchu, začíná většinou nenápadně u kořínků. Máte podezření, že je rostlina dlouhodobě přelitá, nebo vám ujela ruka při zalévání? Neděste se a jednoduše květinu z květináče vytáhněte a nechte ji proschnout. Při této příležitosti alespoň důkladně prohlédněte substrát a okolí kolem kořínků. Pokud se vám zdá, že kořeny zavánějí hnilobou či plísní, očistěte kořeny, opláchněte je vodou, poté je postříkejte fungicidem, zasaďte do nového substrátu a alespoň dva týdny rostlinu nezalévejte.

Mohlo by vás zajímat:  Krásné pro člověka, nesnesitelné pro komáry. Tyto rostliny otravný hmyz zaručeně odpudí
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Listy opadávají

Jistě jste se setkali s rostlinou, které přes zimu listy opadají – to je normální. Ne vždy je to známka plísně či jiného ochoření. Stává se tak proto, aby staré listy nahradily ty nové. Pozor ale, když je ztráta listů znatelně velká. To poznáte tak, že opadávají i velmi mladé, ještě nedorostlé listy a pupence. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak rostlinu nepřelít?

Abyste předešli přelití květiny, je vhodné ji dát do správného květináče. Dno by mělo mít otvory a zároveň by se pod hlínou měly nacházet kamínky. Tato drenážní vrstva odvede přebytečnou vodu pryč, nejlépe do misky, ze které vodu vylijete pryč. 

Přidat na Seznam.cz