3437

Rakytník je dobře dostupný, podpoří imunitu i hubnutí

Snadno dostupný, k tomu levný a zcela přírodní. Říká se, že dokonce patří mezi superpotraviny, přitom je velmi opomíjený. Řeč je o rakytníku, který roste v tuzemsku na mnohých zahradách, přitom není příliš využívaný. Škoda, protože málokterá rostlina dává plody s takovými účinky na zdraví, které se dostavují ve velmi krátké době. Z tohoto pohledu se jedná o přírodní zázrak, který stojí za to vyzkoušet. Posiluje imunitu, zažene virózy, k tomu napomáhá k hubnutí. Proč zařadit rakytník do každodenního jídelníčku?

Rakytníková šťáva s blahodárnými účinky

Nejedná se jen o krásně oranžovou šťávu, která dodá příjemnou chuť obyčejné vodě. Rakytníková šťáva totiž obsahuje cenné živiny a látky, které posilují organismus, nadto se honosí silnými protizánětlivými, antivirovými a protirakovinnými účinky. Sáhnout po rakytníku se však doporučuje také lidem, kteří touží zhubnout, protože pravidelná konzumace vede ke zrychlení metabolismu a k rychlejšímu odbourávání tuků, současně napomáhá regulovat hlad. Při redukčních dietách se musí vybírat rakytníkové šťávy bez přídavku cukru.

Mohlo by vás zajímat:  Živý plot nabízí nespočet variant, jeho vzhled lze přizpůsobit každé zahradě
2206
Zdroj obrázku: Freepik

Pro zhubnutí i regulaci trávení

Podle expertů je rakytník možností, jak zamezit obezitě, protože pití rakytníkové šťávy snižuje vstřebávání tuků a pozitivně působí na střevní mikroflóru. Odborníci jsou zajedno, že tyto procesy vedou k většímu spalování tuků, současně se rozvojem prospěšných střevních bakterií regulují trávicí procesy. Z toho důvodu by měli po šťávě sáhnout lidé, kteří trpí na špatné trávení a pomalý metabolismus, hodí se i pro obézní lidi, kteří tímto způsobem mohou docílit snížení své hmotnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulový postřik ochrání rostliny před škůdci a chorobami

Zdroj vitamínů, minerálů a dalších živin

Jak přirozeně a každodenně doplnit potřebnou dávku vitamínů? Rakytník je skvělou volbou, protože je zdrojem vitamínů C, E a K, které působí na posílení obranyschopnosti těla i zlepšují stav pokožky. Rakytník může navrátit mladistvý vzhled, protože obsažené látky napomáhají tvorbě kolagenu. Kromě toho je rakytník výtečnou zásobárnou omega-7 mastných kyselin, které se v těle nevytváří, přitom jsou klíčové pro hubnutí, například snižují chuť k jídlu nebo pocit hladu a stimulují spalování tuků. A kolik rakytníkové šťávy denně vypít? Ideální dávka je 50–100 mililitrů, přičemž se nápoj nesmí doslazovat.

Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21723364/
322838558_Effect_of_dietary_supplementation_of_sea_buckthorn_and_giloe_leaf_meal_on_the_body_weight_gain_feed_conversion_ratio_biochemical_attributes_and_meat_composition_of_turkey_poults
https://www.indiatoday.in/india/north/story/sea-buckthorn-the-new-super-food-that-helps-you-lose-weight-102869-2012-05-20
Přidat na Seznam.cz