High Angle Arrangement With Onions

Vypěstovat cibuli ze semínek vyžaduje velkou dávku trpělivosti. Výsledek ale stojí za to

Většina lidí upřednostňuje výsadbu cibule ze sazeniček. Jde o snazší a určitě rychlejší způsob, jak si vypěstovat vlastní cibuli. Někteří zase dávají přednost semínkům před sazeničkami. Má to mnoho výhod, které si připomeneme v našem článku.

Výhody pěstování cibule ze semen

Při pěstování ze semínka máte na výběr více odrůd než při výsadbě ze sazeničky. Takže máte na výběr také větší škálu chutí, tvarů a barev. Takto vypěstované odrůdy bývají trvanlivější a odolnější před různými vnějšími vlivy. Největší výhodou takto vypěstované cibule je to, že sice si na ni déle počkáte, ale je trvanlivější, a tak vám při správném skladování vydrží mnohem déle než ty ze sazeničky.

Mohlo by vás zajímat:  V horkém létu všechny rostliny trpí. Pomozte jim přežít toto náročné období

Musíte se ale důkladně připravit na výsadbu. Půda musí být překypřená a pohnojená. Pro pěstování cibule si vyberte slunečné místo. Cibuli můžete vysadit na jaře i na podzim. Určitě nezasazujte cibuli na stejné místo jako minulý rok. Na stejné místo byste cibuli měli zasadit až za tři roky, aby si půda odpočinula. Při pěstování ze semínek je nejlepší začít s výsadbou v polovině března. Cibuli vysévejte do řádků vzdálených od sebe 25 cm. Hloubka řádku by měla být dva až tři centimetry a vzdálenost mezi rostlinkami přibližně 5 cm.

Mohlo by vás zajímat:  Cibulový sirup zažene nachlazení a uzdraví pokožku. Při jeho přípravě ale vznikají zbytečné chyby
Zdroj obrázku: Freepik

Cibulky se začnou tvořit v polovině června

Úrodu cibule můžete mít nejdříve koncem července a nejpozději koncem září. To vše závisí na tom, kdy jste semena zaseli a jakou odrůdu jste vybrali. Cibuli jistě všichni využíváme skoro každý den v kuchyni. Do jídla přináší nezaměnitelnou chuť. Kromě skvělé chutě má ovšem mnoho zdraví prospěšných účinků. Její léčivé vlastnosti se využívaly již ve starověku. Léčila se s ní například bolest hlavy, bolest ústní dutiny a různé choroby srdeční.

Mohlo by vás zajímat:  Rostliny ze supermarketu se potřebují nejprve vzpamatovat: vytvořte jim doma ty nejlepší podmínky

Cibule je bohatá na vitamíny a minerály. Konkrétně na vitamín C, vitamíny skupiny B a z minerálů vyhrává určitě draslík. Tohoto minerálu má mnoho lidí nedostatek, a přitom je nepostradatelný pro správné fungování ledvin a svalů. Určitě musíme zmínit lék, který všichni známe z dětství, a to cibuli nakrájenou v medu. Tento domácí sirup je výborný k léčbě kašle a zánětu v krku.

Zdroj: https://pela.earth/blogs/news/growing-onions-from-seed
Přidat na Seznam.cz