Tick 5926231 1920

Užijte si celý rok bez otravného hmyzu. Bylinky se postarají, aby se vám obloukem vyhnul

Konkrétní vůně dokážou odpudit hmyz. Které bylinky působí proti komárům, vosám nebo klíšťatům, kteří nám zejména v létě působí nemalé obtíže? Například vosy a včely nemají rády vůni majoránky, tymiánu, máty a pelyňku. Pokud chcete, aby se vaší zahradní party obloukem vyhnuly, položte na stůl mísu s těmito bylinkami.

Vosy nesnáší česnek

Proti vosám pomáhá také česnek nebo výtažek z chilli papriček. Přírodní repelent proti tomuto pruhovanému hmyzu si vyrobíte z fenyklu, hřebíčku a tymiánu, které na tři týdny naložíte do olivového oleje a necháte na tmavém místě macerovat. Pak si tímto olejem potírejte kůži. Z posezení také odstraňte všechna vosí a včelí lákadla – zbytky jídla, pecky od ovoce nebo sladké nápoje.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní rostliny potřebují dostatečnou ochranu před mrazem
Zdroj obrázku: Pixabay

Bazalka příliš nevoní komárům a mouchám, a to jak čerstvá, tak sušená. Vyplatí se proto pěstovat ji v květináči a ten mít položený na stole, případně rozesetou bylinku kolem míst, kde rádi trávíte večery. Stejně tak se tomuto hmyzu nelíbí vůně levandule, ta má navíc i schopnost odpuzovat blechy. Rozvěste doma svazky levandule na místa, kam svítí slunce, protože sluneční paprsky uvolňují levandulové silice.

Komárům vadí citronová tráva

Pokud komáři něco opravdu nesnáší, je to citronová tráva. Je dobré ji tedy pěstovat v blízkosti domu, ale i v oknech, aby komáři nelétali dovnitř. Navíc má tu výhodu, že pro člověka je její vůně příjemná a svěží. Podobně silnou a osvěžující vůni má rýmovník, který odpuzuje téměř všechen otravný hmyz. V zimě si z něj navíc můžete uvařit i čaj proti rýmě.

Mohlo by vás zajímat:  Namnožte si pelargonie pomocí řízkování a ještě více si užívejte rozkvetlý balkon
Zdroj obrázku: Pixabay

Proti klíšťatům je samozřejmě nejlepší chránit se zakoupenými repelenty a neriskovat. Pokud ale chcete přeci jen vyzkoušet přírodní alternativu, přiveďte k varu litr vody, přidejte hrst čerstvého nebo sáček sušeného rozmarýnu, zakryjte pokličkou a nechte louhovat, dokud voda nevychladne. Pak tekutinu přefiltrujte a přidejte lžíci vinného octa. Aplikujte přímo na kůži.

Zdroj: https://trugreenmidsouth.com/blog/11-garden-plants-keep-bugs-away/
Přidat na Seznam.cz