Plant 6691763 1280

Přesadit orchidej zvládne i začátečník. Některým mýtům je ale lepší nevěřit

Orchidej patří mezi nejoblíbenější rostliny, které lidé pěstují ve svých domovech. Vypadají nádherně, a přitom jim většinou musíme věnovat jen malou pozornost. Jednou za čas je ale musíme přesadit, stejně jako všechny ostatní rostliny. Okolo přesazování orchidejí panuje hodně mýtů, kterým nesmíte věřit. Jedině tak bude ta vaše vždy krásná a zdravá.

Kdy potřebujete orchidej přesadit?

Hodně lidí si myslí, že orchidej by vůbec přesazovat neměli. Jde o jeden z největších mýtů, které o této nádherné rostlině existují. Přesazení může rostlinu zachránit před nemocemi. Výměna substrátu je navíc skvělým momentem, kdy můžete v klidu zkontrolovat zdraví kořenů a provést sanitární řezy nebo omlazení rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Muškáty porostou a bohatě pokvetou díky výživným domácím hnojivům

Kdy začít s přesazováním?

Existují dva směry názorů, se kterými se můžete v tomto ohledu setkat. V prvním případě se říká, že byste přesazování měli provést každé dva až tři roky. Musíte si ale uvědomit, že toto pravidlo patří jen pro zdravé rostliny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Při jednoduchém sledování orchideje můžete sami poznat, kdy je nutné rostlinu přesadit a vyměnit její substrát. Určující prvky jsou poměrně jasné: shnilé, měkké nebo hnědé kořeny, přítomnost řas, hub nebo plísní. Orchidej vyžaduje přesazení také v případě, kdy se nevejde do květináče. Po nákupu byste ji ovšem měli nechat v nádobě, ve které jste ji zakoupili. Přesazení můžete nechat na později.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek podzimu je vhodný pro množení pelargonií

Jak přesadit orchidej?

Vždy přesazujte jen v případě, že rostlina nekvete. Celou rostlinu vyndejte z květináče a jemně odstraňte substrát. Zkontrolujte stav kořenů a odstraňte všechny, které jsou staré nebo nemocné. Vzdušné kořeny (tuhé kořeny nad květináčem) rozhodně neodstraňujte, protože byste orchidej jen oslabili.

Připravte si vhodný květináč (průhledný s drenážními otvory) a substrát určený pro tento typ rostlin. Na dno nasypejte pár centimetrů substrátu a umístěte rostlinu. Postupně přisypte zbytek substrátu a poklepejte rukou, aby se rovnoměrně rozprostřel. Po přesazení není nutné ji ihned zalévat. Počkat můžete i dva týdny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/repotting-orchid-plants.htm
Přidat na Seznam.cz