Filter Coffee 3537913 1920[1]

Vyhazování kávové sedliny do koše je chybou. Má mnoho až neuvěřitelných využití

Káva je celosvětově velmi populárním nápojem. Hodně a často je konzumována také u nás. Druhů je celá řada, ale čeští konzumenti rozlišují hlavně kávu instantní a tureckou. Právě na druhý druh se zaměříme. Standardem po přípravě je kávová sedlina, lidově řečeno lógr. Ten většinou míří do odpadkového koše, nebo do dřezu. Je to však velkou chybou, protože má mnoho zajímavých využití nejenom doma, ale i na zahradě. Z odpadu se tak stane pomocník, u kterého budete litovat, že v koši skončilo byť jen jediné zrníčko. A na co všechno se dá použít?

Co jste o kávové sedlině možná nevěděli?

  • Pohlcuje cigaretový zápach
  • Působí jako přírodní osvěžovač vzduchu v autě
  • Urychluje proces kompostování

Tady je 9 důvodů, proč kávovou sedlinu nevyhazovat

Hnojivo

Kávová sedlina působí jako hnojivo a je výborným pomocníkem při zadržování vody v půdě.

Mohlo by vás zajímat:  Sběr kaštanů přináší řadu benefitů pro člověka i přírodu

Lógrem obsypte rostlinku a jemně jej zapracujte do země. U hrnkových kytek například muškátů přimíchejte sedlinu do půdy hned při výsadbě. Budete překvapeni bohatostí květů.

Pomocník v boji proti škůdcům

Slimáci, hlemýždi, ale i kočky. Ti všichni nám dokážou znepříjemnit čas strávený na zahradě.  Obsypte místa, která chcete uchránit před těmito nežádoucími návštěvníky a ti se budou držet stranou. Jestliže vás trápí právě kočky, smíchejte kávovou sedlinu navíc s pomerančovou kůrou.

Mrkev

Toužíte po bohaté úrodě mrkve? Láká vás hojná sklizeň této šťavnaté a sladké kořenové zeleniny? Smíchejte suchou kávovou sedlinu s mrkvovými semínky a vaše mrkev bude o poznání větší. Proč to nezkusit?

Mohlo by vás zajímat:  Topinambury jsou zdravou alternativou k bramborám nebo rýži. Urychlují metabolismus a mohou je i diabetici
Zdroj obrázku: Pixabay

Mytí nádobí

Mastné a připálené hrnce nejsou pro kávovou sedlinu žádný problém. Jednoduše s ní budete pracovat jako s práškem na nádobí.

Aroma

Sušený lógr můžete použít i jako skvělého pomocníka v boji proti zápachu. Ten se občas objevuje v ledničkách, především po skladování aromatických potravin. Nasypte usušenou kávovou sedlinu na misku a dejte do ledničky. Tato jednoduchá metoda vám pomůže zápach rychle odstranit. Nenechávejte však misku v ledničce příliš dlouho, pohlcenou vůni by mohla přenést na jiné potraviny.

Podobně se dá postupovat i se zapáchajícím odpadem. Sušený lógr nasypte přímo do výlevky a zápachu se rychle zbavíte.

Náhražka mýdla

Zkuste si vaše ruce po práci umýt právě kávovou sedlinou. Nejen že zbaví vaše ruce zápachu například po krájení česneku nebo cibule, ale navíc vaše pokožka po tomto ošetření zůstane příjemně měkká.

Mohlo by vás zajímat:  „Nejvíce mně obtěžuje smrad kuřáků, pobíhající děti a jezdící výtah,“ říká vesničan, po stěhování do bytu

Oprava dřevěných povrchů

Toužíte po zakrytí nevzhledných mezer na vašem tmavém nábytku. I tady se kávová sedlina velmi osvědčila. Jednoduše do mezer zapracujte lógr a po nevzhledných škvírách nezůstane ani památka. Je to tak jednoduché, proč se o to tedy nepokusit.

Krb

Nechat si příjemně vyhřát místnost a poslouchat praskání dřeva. Majitelé krbů mi jistě dají za pravdu, že za dlouhých sychravých večerů je tato představa velmi lákavá. Ale popel může způsobit i značný nepořádek. Abyste tomuto předešli, umístěte na dno krbu kávovou sedlinu. Právě ta pomůže popelu zůstat tam kde má být.

Přidat na Seznam.cz