Lilac 3366467 1920

Šeřík milujeme pro jeho vůni, málokdo však zná jeho léčivé účinky

Šeřík je opadavý keř, který mnozí z nás mají na svých zahradách. V sezóně se pyšní fialovými nebo bílými květy. Jedná se o dřevinu, která dokáže perfektně provonět celou zahradu. Málokdo ale ví, že šeřík není jen okrasnou dřevinou, ale také léčitelem. Může vám pomoci hned s několika projevy nemoci a nachlazení. Asi nejvíce se využívá pro sražení horečky a bolesti hlavy, dále se ale také používá jako přírodní lék proti kašli a pomoci dokáže také s žaludeční nevolností.

Mohlo by vás zajímat:  Zahrada jako ze škatulky? Vyžaduje to spoustu péče, trpělivosti a úsilí

Šeříkový čaj

Čaj z šeříku vám pomůže zejména na vnitřní zdravotní problémy. Dokáže zklidnit žaludeční nevolnost a poradí si také s bolestí v krku. Příprava není nijak složitá. Použít můžete čerstvé, právě utržené keříkové květy, to se vyplatí zejména v sezóně kvetení. Na ostatní období si květy šeříku nasušte. V obou případech je šeřík stejně užitečný a příprava nápoje stejná. Hrst šeříkových květů zalijte vroucí vodou a nechte zhruba půl hodiny působit. Čaj je nutné vypít, dokud je ještě teplý.

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní zahrada je ideálním místem pro relax i mnoho odpočinkových aktivit
Zdroj obrázku: Pixabay

Obklad z šeříku

Obklad z šeříku můžete použít na bolest hlavy či migrénu. Není ale nutné používat ho pouze na fyzické problémy lidského těla. Pokud vás trápí psychická nepohoda, stres či rozrušení, také použijte šeříkový obklad. Vůně šeříku uklidňuje. Vezměte hrst květů šeříku, opět mohou být sušené i čerstvě natrhané, a namočte je do jablečného octa. Tím se uvolní léčivé látky. Směs zamotejte do čehokoli bavlněného a přiložte na místo, kde vás něco trápí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Směs na kloktání

Šeřík není nutné pouze pít. Pokud vás bolí v krku, máte zarudlé a zvětšené mandle, můžete využít také způsob kloktání. Zalijte jednu polévkovou lžící šeříkových květů jedním litrem vody a nechte opět vylouhovat po dobu zhruba půl hodiny. Pokud chcete, můžete přidat med a teplý výluh kloktat. Může být i vlažný, ale studený už vám k ničemu nebude. Své účinky ztratí i výluh ohřívaný. 

Přidat na Seznam.cz