Jak na sklizeň vlašských ořechů – přehledně a prakticky

Jakmile uvidíte první spadané ořechy, je čas na jejich sklizeň. Je dobré popadané ořechy sesbírat, co možná nejdříve, aby zbytečně na zemi nenavlhly a nezačaly plesnivět. To by potom bylo po úrodě. Někdy počasí přeje sklizni, někdy ne a je třeba ořechy pak dosušit v domácích podmínkách, což vás bude stát trochu úsilí i času, ale vyplatí se to. Než se však pustíte do jejich sbírání připravte si:

  • Dostatečně velkou nádobu
  • Zahradnické rukavice (ořechy zanechávají skvrny)
  • Místo, kde ořechy dosušíte

Začátek sklizně a jejich sběr

Ořechy se sklízí nejčastěji začátkem října, to začíná jejich sezóna a padají ve velkém. V této době vám nastává několikadenní či týdenní sběr. Buďte pravidelní a důslední a sbírejte ořechy, pokud možno opravdu pečlivě každý den. Vždy odstraňte jejich zelenou slupku. Ořechové slupky mají totiž extrémně vysoký obsah taninů, které mají hořkou chuť. Čím déle slupka zůstane na vlašském ořechu, tím bude ořech uvnitř pravděpodobně hořčí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kontrola a sušení

Když všechny ořechy dosbíráte, na zkoušku jich pár rozlouskněte a zkontrolujte je. Ideálně by měly být světlé, bez černých skvrn či zažloutnutí. Pokud budou uvnitř mokré, což se nejčastěji děje vlivem vydatných dešťů, budete je muset buď vyloupat nebo vysušit v troubě při nízké teplotě. Což může trvat několik hodin, než se vlhkost odpaří. Nicméně jedině tím zabráníte jejich zplesnivění, ke kterému by jinak zaručeně došlo. Pokud bude slunečné počasí a ořechy nebudou uvnitř vlhké, i tak je rozmístěte na slunnou plochu a nechte je vyhřát na sluníčku.

Uskladnění

Jestliže jste ořechy důkladně vysušili a následně je správně uskladnili, vydrží vám i roky. Ve skořápkách je umístěte to plátěných pytlů a uložte na suché místo. Pokud si dáte tu práci a ořechy vyloupete, skladujte je ve sklenicích či jiných vzduchotěsných nádobách. Oloupané je také můžete nabalíčkovat a zamrazit do mrazáku, tam vám vydrží až rok a budete je mít hned po ruce v případě potřeby.

Přidat na Seznam.cz