Christmas 2595975 1920

Vánoční stromek v květináči může mít po svátcích velmi zajímavé využití

Ať už jste si jej kupovali z jakéhokoliv důvodu – snaha chovat se ekologicky, potřeba malého stromečku, příjemná dekorace atd., je jisté, že se ho nebudete chtít hned po Vánocích zbavit. Naopak se budete snažit, aby vám vydržel co nejdéle, nejlépe až do příštích Vánoc. My vám poradíme jak na to.

Nenechejte se ošidit

Především si kupte kvalitní stromeček, který vydrží. Vyplatí se najít osvědčeného prodejce, který stromečky do květináče nenasadil těsně před prodejem. Velmi záleží na tom, aby stromeček už od počátku rostl přímo v květináči a nebyl vyrván ze země a osekán před zasazením do květináče. Při výběru se také dívejte nejen na kvalitu stromečku, ale i na druh – obecně se doporučuje smrk stříbrný, který by měl náhlou změnu teplot při přemístění vydržet. 

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční stromek v květináči vydrží více sezón a je nenáročný na péči
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bedlivě sledujte teplotu

Po zakoupení by měl být stromeček umístěn třeba do sklepa. Ideální je teplota kolem 10 stupňů Celsia. Do obýváku ho potom přemístíme těsně před vyzdobením, přičemž místnost pro stromeček by neměla být příliš vytopená, vyhovující je 20 stupňů Celsia. Platí tedy nevystavovat stromeček přílišným teplotním šokům. Proto jej neumísťujte ani k radiátoru. Svůj stromeček zalévejte, ale nepřelévejte. V brzké době po Štědrém dnu by měl být zase umístěn ven. Nepřesahujte dobu 10 dnů, která je pro jeho přežití v teple hraniční.

Mohlo by vás zajímat:  Jmelí je spojeno s řadou mýtů a pověr. Přírodní medicína si cení jeho vlastností
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přesouvejte ho ven postupně

Snaha vyhnout se teplotním šokům platí i při cestě stromečku z domácnosti. Zprvu jej umístěte zpět do sklepa, kde si zvykne na nižší teplotu. Poté co se aklimatizuje, můžete stromeček zasadit do půdy i s květináčem a další rok zase vykopat. Proces je možné opakovat několikrát, dokud se stromeček nezvětší a nezesílí, poté už v půdě jistě přežije i bez květináče. Pokud nemáte zahradu, umístěte vánoční stromeček na balkon hned po Novém roce. Květináč obalte polyesterem, mezery zaplňte hadry nebo novinami, abyste kořenům zajistili teplo. Starat se o něj můžete po celý rok.

Přidat na Seznam.cz