Bird Feeder 2344414 1920

Pomozte v zimě ptáčkům, čím je krmit a jak to dělat správně

Mnoho majitelů zahrad si klade otázku, zda je nutné ptáky v zimě krmit. Na následujících řádcích se na tuto otázku podíváme, zodpovíme a přidáme spoustu dalších zajímavostí. Kdy a čím začít krmit a čeho se vyvarovat. Chcete-li ptáky nalákat do své zahrady, abyste se měli na co dívat (zejména pokud máte malé děti), krmítko je samozřejmě volbou číslo jedna na začátku každé zimy.

Krmit nebo ne?

Zima je pro zahradní ptáky obtížným období, a to hlavně, když je skutečně zima. Je pro ně těžké najít něco k jídlu, protože je všechno pod sněhem. Hledání v chladu spotřebovává cennou energii. V zahradě pokryté sněhovou přikrývkou často najdeme vrabce, sýkorky, kavky, havrany, kosy a další jim podobné. Mnoho ptáků nemůže přežít drsné zimní podmínky. Pokud se rozhodnete je krmit, dělejte to hlavně pravidelně!

Mohlo by vás zajímat:  Vařená vejce vydrží v lednici i několik dní. Při špatném skladování ale hrozí vážné problémy

Kdy začít s krmením?

Ptáky můžete začít krmit, až když jim sněhová pokrývka znemožňuje přirozené krmení. Během zimy bez sněhu by si ptáci měli být schopni poradit sami, bez lidské pomoci. Zpočátku rozložte jen malé množství jídla, aby se nezkazilo. Až se k vám naučí ptáci chodit, můžete trochu přidat. Krmení byste měli skončit s příchodem jara, tedy zhruba do konce dubna.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čím krmit?

Kr krmení ptáků používejte vždy a pouze přírodní produkty, které nebyly průmyslově zpracované! V obchodech snadno najdete vše potřebné a chutné, co jim můžete dávat a případě, že vám zbyde, tak si můžete dát také. Zvolíte-li jako lákadlo sádlo nebo loj, nemělo by venku viset příliš dlouho. Rozhodně ne déle, než dva až tři týdny. Jakmile začne žloutnout, dejte ho pryč. Jinak můžete zvolit:

  • krupice, obiloviny, ovesné vločky, slunečnicová semínka,
  • konopí, dýně, ořechy, sušené ovoce,
  • hotové směsi při volně žijící ptáky.

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Určité suroviny budou chutnat rozdílným druhům ptáků. Holubi a havrani mají rádi hrubou krupici, pšenici a zatuchlý nakrájený bílý chléb. Kosy potěšíte nakrájenými jablky, meruňkami, rybízem a borůvkami. Nedávejte jim ale sušené ovoce, to by jim mohlo ublížit.

Přidat na Seznam.cz