Various House Plants Beautiful Green Leaves Natural Air Purify Modern Room Brick Wall With Monstera Philodendron Xanadu Zamioculcas Zamifolia Snake Plant Fiddle Fig Famous Interior Tree

V zimě mohou pokojové rostliny strádat. Pomozte jim překonat toto náročné období

I když by se mohlo zdát, že pokojové rostliny nejsou na rozdíl od těch venkovních během zimního období ničím ohroženy, není to pravda. Pokojové rostliny, ať už se jedná o ty, které máte v interiéru celoročně, nebo o ty, které jste dovnitř přinesli jen přes zimu, mohou být ovlivněny faktory, jako je kolísavá teplota nebo nedostatek denního světla. Díky našim pravidlům udržíte své pokojové rostliny v dobrém stavu i během chladnějšího období.

Upravte svůj postup zalévání

Může to znít překvapivě, ale pokojové rostliny potřebují během zimy méně vody. I když je pravda, že je zimní vzduch sušší, rostliny během chladnějších měsíců rostou pomaleji, některé dokonce vůbec. Proto potřebují méně vody, aby zůstaly hydratované, a nadměrné zalévání může vést k hnilobě kořenů.

Mohlo by vás zajímat:  Některé rostliny krásně vyzdobí domov, aniž by vyžadovaly velkou pozornost
Zdroj obrázku: Freepik

Povrchová půda může v zimních měsících rychleji vyschnout, ale to není indikátor toho, že rostlina potřebuje zalít. Zatlačte prst do půdy, a pokud je suchá i 2 až 3 cm pod povrchem, zalijte ji. K zalévání pokojových rostlin nepoužívejte studenou vodu. Zvolte raději vodu o pokojové teplotě, aby nedošlo k šokování kořenů rostliny.

Změňte úroveň vlhkosti

Nízká vlhkost vzduchu může být největší překážkou, kterou musí pokojové rostliny v zimě překonat. Úroveň vlhkosti ve vytápěných domech klesá na 10 až 20 %, zatímco rostliny preferují hodnoty kolem 50 %. Pokud tedy máte doma zvlhčovač vzduchu, umístěte své květiny na místo, kde budou využívat jeho výhod.

Mohlo by vás zajímat:  Něžné kvítky bramboříku vytvoří ojedinělou dekoraci, potrpí si ale na chladnějších prostorách
Zdroj obrázku: Pixabay

Dobrou volbou je také starý trik, kdy dáte rostliny na podnos s vodou nebo do jeho blízkosti. Nenechte však rostliny sedět přímo ve vodě. Do podnosu položte oblázky nebo kameny, abyste zvedli dno květináčů nad hladinu vody.

Věnujte pozornost teplotě a světlu

Většina rostlin má ráda běžnou pokojovou teplotu kolem 20 až 25 ºC. Náhlé změny teploty jim škodí, proto je udržujte mimo průvan a zdrojů tepla, jako jsou radiátory nebo krby. V zimě jsou pokojové rostliny citlivé na nedostatek světla. Možná je budete muset přemístit na světlejší místo nebo nechte v pokoji alespoň rozsvícenou lampu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/tips-on-caring-for-houseplants-in-the-winter-1403001
Přidat na Seznam.cz