Potted Plant 1031040 1920

Některé pokojové rostliny jsou milovnice světla, jiné holdují stínu. Rozveselí tak každý kout

Květiny a rostliny nepředstavují v bytě pouze estetické doplňky a osvěžující prvky interiéru. Rostliny v květináčích v bytě očišťují vzduch od škodlivých látek, jako je například námi vydechovaný oxid uhličitý. Navíc ještě produkují kyslík, který my, jako vyšší živočichové, nutně potřebujeme k dýchání. Aby se rostlinám v domácích podmínkách dobře dařilo, musíte je umístit strategicky a trochu se nad tím zamyslet.

Milovnice světla

Především musíte vědět, jestli vaše květina preferuje vystavení slunečním paprskům, nebo ráda odpočívá ve stínu. Světlomilné rostliny vyžadují ke svému růstu velké množství slunečního záření. Nejlépe se jim daří na parapetech směřujících na jižní stranu. Mezi světlomilné rostliny patří kaktusy, sukulenty, aloe, pryšec, citrusy, kolopejka i brambořík. Přestože milují světlo, musíte je čas od času zkontrolovat, zda nemají spálené listy. Pokud začínají žloutnout, přestěhujte je na nějakou dobu do stínu.

Mohlo by vás zajímat:  Mít doma nedostatek světla může být i výhodou. Díky tomu v něm lze pěstovat tyto unikátní rostliny
Zdroj obrázku: Pixabay

Jiné rostlinky si také potrpí na světlá a vzdušná místa, ale nedělá jim dobře přímý sluneční svit. Ideálně byste je měli umístit asi jeden metr od okna. Řeč je o čínských růžích, azalkách, dracénách a palmách. Rostliny se budou samy natáčet směrem k oknu, takže je občas otočte.

Úplnou temnotu nepřežijí

Pak existuje druhá velká skupina, které se nejlépe daří v jemném stínu nebo například v koupelně. Okřídlené květiny, monstery, kapradiny a břečťan potřebují k životu částečný stín. Pozor, nesmíte je ale zavřít do úplně temné místnosti, protože by u nich nemohla probíhat fotosyntéza. To by vedlo k uhynutí rostliny.

Mohlo by vás zajímat:  Tři jednoduché prostředky, jak podpořit orchideje, aby se jim dařilo a krásně kvetly

V koupelně panují zcela odlišné podmínky než v ostatních místnostech. Vlhko, teplo a malé množství světla. Takové podmínky skvěle vyhovují exotickým rostlinám, jako jsou orchideje, krotony a toulitky. Bez obav je můžete postavit na koupelnový parapet k oknu. Pozor ale na velkou vlhkost. Pravidelně kontrolujte v květináčích kořeny, protože vysoká vzdušná vlhkost může způsobit kořenovou plíseň.

Zdroj obrázku: Pixabay

Největší nebezpečí v bytě

Existuje několik nenápadných nebezpečných faktorů, které mohou vaší rostlině ublížit, nebo dokonce způsobit její uhynutí. Dejte pozor na zapnuté radiátory. Vysoká teplota radiátoru vysušuje vzduch a v takových podmínkách se dobře daří roztočům a parazitům. Pokud nemáte jiné vhodné místo, kam květináč umístit, pravidelně vzduch zvlhčujte – pomocí zvlhčovače, častým zaléváním a kropením vodou. Opatrně s větráním. Některé druhy rostlin jsou velmi citlivé na průvan.

Přidat na Seznam.cz