Plants 170253 1920

Tropický zamiokulkas vypěstujete i u nás, rozmnožení je překvapivě snadné

Zamiokulkas je rostlina pocházející z tropů. Má ale nízké nároky na pěstování a je tak oblíbenou rostlinou. Kvete poměrně zřídka, celoročně má tmavě zelené listy. Také má cenné vlastnosti pro výrobu kyslíku. Je ideální květinou do ložnice nebo kanceláře.

K rozmnožování použijte jen zdravé rostliny

Sazenice, které odeberete nemocných rostlinám, nebudou zdravé. Mladé rostliny budou mít stejně vlastnosti jako mateřská rostliny. Květinu lze rozmnožovat několika způsoby:

  • z listových řízků
  • z apikálních řízků
  • dělením rostliny

První možnost je nejčastější. Je potřeba odstranit jeden nebo dva listy. List, který chcete namnožit, ponořte nejdříve do kořenového čidla a poté zasaďte do půdy. Podklad udržujte vlhký. Nedávejte květináč na přímé sluce. Vývoj kořenů může trvat až 12 měsíců, proto buďte trpěliví.

Mohlo by vás zajímat:  Některé pokojovky dají zabrat i zkušeným pěstitelům. Při správných podmínkách jsou však úchvatné
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jako řízky můžete použít celé listové stonky. Ty dejte do nádoby s teplou vodou, stejně u první varianty nedávejte na přímé slunce. V místnosti by mělo být stálé teplo. Vodu denně vyměňte, aby se netvořily plísně. Po několika měsících můžete zamiokulkas přesadit do klasického květináče.

Velkou rostlinu můžete rozmnožit rozdělením na několik částí. Zamiokulkas vysazujte jen zřídka. Rostlina má raději svoje místečko v květináče, kde se ji bude dařit nejlépe. Přesazujte, když uvidíte, že kořeny rostou přes okraj květináče. Přesazovat můžete v březnu nebo dubnu, ale problém nebude ani v létě.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny v zimě strádají nedostatkem světla. Lze jim však snadno pomoci

Přesazování krok za krok, neudělejte chybu

Nový květináč mějte připravený. Měl by být větší než stávající. Pozornost je třeba věnovat drenáži. Zkontrolujte kořeny, ty shnilé odstraňte, ať plíseň nenapadne další části rostliny. Pokud je květina velká, můžete ji nyní rozdělit a dát do samostatných květináčů. Po přesazení květinu dobře zalijte.

Jako každou květinu i zamiokulkas mohou napadnout škůdci. Mezi nejčastější patří houby a mšice. Špatným zaléváním, vysokou teplotou nebo špatným umístěním můžete rostlině uškodit. Může se to projevit skvrnitostí listů, vadnutím nebo pomalým růstem květiny. Příliš mnoho vody způsobí hnědnutí listů.

Přidat na Seznam.cz