Water Drops Red Kalanchoe Flowers

Víc než krásné dekorace: tyhle tři pokojovky se postarají o čistý vzduch v každém interiéru

Interiérové rostliny patří mezi zajímavé živé dekorace a tvoří moderní designové prvky, které mají i praktické vlastnosti. Jsou potěchou pro oči, ale mají současně pozitivní vliv na zdraví. Určité druhy rostlin totiž fungují jako přírodní čističky vzduchu, které zbavují ovzduší toxinů a jiných nežádoucích látek, některé jsou současně prostředkem lidové medicíny. Jaké tři druhy pokojovek jsou pro tyto účely ideální?

Kapradiny čistí a zvlhčují vzduch

V minulosti nechyběly kapradiny v žádné místnosti a dorůstaly do neskutečných rozměrů, naše babičky moc dobře věděly, proč je mít v domácnosti. Odstraňují totiž škodlivé sloučeniny, mimo jiné nebezpečný formaldehyd, který je přítomný v nábytku, v kobercích nebo v podlahových krytinách a v tapetách. Nejenže čistí vzduch, ale také jej zvlhčují, což je další důvod, proč pěstovat kapradiny v domácnosti a osadit jimi též nádoby v kancelářích, protože neutralizují škodlivé záření vydávané obrazovkami počítačů. Jejich výhodou je zcela nenáročné pěstování.

Mohlo by vás zajímat:  Orchidej se žloutnoucími listy zachrání přesazení a skořice
Zdroj obrázku: Pixabay

Kolopejka na různé neduhy

Sukulenty jsou v poslední době populárnější než kapradiny, protože vypadají nadmíru originálně a hodí se i do moderně pojatých interiérů. Kromě krásných pestrobarevných květů je však rostlina známá svými léčivými účinky, ne nadarmo se nazývá madagaskarským ženšenem, protože pochází právě z tohoto ostrova. Je zdrojem vitamínů, zejména céčka, ale též minerálů, jako jsou hořčík, selen, draslík nebo vápník, látek, které podporují imunitu. Vyniká baktericidními a virucidními, protizánětlivými, analgetickými a regeneračními vlastnostmi, proto se šťáva z listů používá při akné, kožních poraněních a proleženinách nebo při zánětech v ústech a infekcích.

Mohlo by vás zajímat:  Oblíbená monstera může nezkušené pěstitele překvapit. Její pláč ale není důvod k obavám

Tchyni do každé ložnice? Ano!

Manželčinu matku snese v domácnosti málokdo, ale to není případ rostliny, které se přezdívá tchynin jazyk. Sanseviera je rostlinou, která vyniká svým vzhledem, je nenáročná na podmínky i pěstování, navíc uvolňuje kyslík i v noci a je vhodná do ložnice. Je rovněž účinnou čističkou vzduchu a likviduje oxid uhličitý, formaldehyd, xylen, benzen nebo toluen. Podle odborníků je dokonalým regulátorem vlhkosti, proto je skvělým prostředkem pro zlepšení spánku alergiků nebo lidí trpících na ucpaný nos.

Zdroj: https://www.countryliving.com/uk/wellbeing/a668/houseplants-to-purify-house-air/
Přidat na Seznam.cz