Blueberry Bush With Ripe Green Berries Growing Organic Garden

V březnu potřebují borůvkové keře přihnojit. V létě pak budou obsypané plody

Co potřebuje zahrada na jaře? Bezesporu douklidit, ale také zahnojit. Obzvláště citlivé jsou borůvkové keře, pro které je přísun živin zásadní pro pozdější letní úrodu. Borůvkové keře patří mezi choulostivou zeleň na zeminu a ke svému rozvoji potřebují kyselé prostředí s nižším pH. Jak se tedy o borůvkové keříky starat, aby se sbíraly košíky plné tmavě modrých slaďounkých plodů?

Ovoce pro zdraví

Těžko najít na zahradě zdravějšího ovoce, než jsou borůvky. Brusnice borůvka je rostlina, kterou zná většina lidí z lesa, kde se nacházejí souvislé porosty borůvčí. Plody jsou borůvky, které jsou zdrojem mnoha blahodárných látek včetně vitamínů (C, A, skupiny B), minerálů, jako jsou draslík, železo, hořčík nebo fosfor, ale také antioxidantů, tříslovin a vlákniny. Borůvky se sbírají v lese, mohou se též pěstovat na zahradě. Oblíbenou odrůdou je takzvaná kanadská borůvka, jejíž oficiální název je brusnice chocholičnatá. Plody této odnože jsou větší, svými vlastnostmi jsou podobné běžným lesním borůvkám.

Mohlo by vás zajímat:  Namnožte si vlastní sazenice vinné révy. Na jaře přijde čas je zasadit, první rok je klíčový
Zdroj obrázku: Freepik

Okyselení půdy při výsadbě

Borůvkové keře potřebují pro svůj růst dostatečné množství živin a vláhu, současně se jim daří v kyselé půdě s ideálním pH v rozmezí od 3,8 do 4,8. Na jaře se proto doporučuje pomocí papírového testovacího proužku nebo pomocí pH měřiče zjistit kyselost půdy. Kyselení půdy je možné pomocí rašeliny už při vysazování keříků, kdy se díra pod kořenovým balem vysype směsí rašeliny a kompostované kůry jehličnatých stromů ve stejném poměru. Okolí keříku je pak vhodné zajistit mulčem z jehličnanů nebo pilinami.

Mohlo by vás zajímat:  Zavíječ zimostrázový je pro oblíbený keř pohroma. Zakročte včas domácím postřikem

Hnojení borůvek v průběhu roku

Přihnojovat se musí borůvkové keře během roku, optimálně v březnu, na začátku a na konci června a následně v říjnu. Jarní hnojení musí stát na dusíku pro plodování, vhodné je použít 10 gramů síranu amonného, lze použít i dusičnan amonný. Na podzim již není třeba dodávat dusík, ale spíše fosfor a draslík pro povzbuzení kořenového systému a posílení rostliny před zimou. Kromě zmíněných prostředků je možné použít rostlinný hnůj ředěný vodou v poměru 1 : 10 (příp. 1 : 20) nebo kyselý kompost z kůry, pilin, šišek a jehličí.

Zdroj: https://savvygardening.com/blueberry-fertilizer/
Přidat na Seznam.cz