Soft Focus Patch Moss With Strings Web Rock

Mech na zahradě dokáže být odolný. Díky octu se ho však můžeme účinně zbavit

Bochánky mechu vypadají v lese kouzelně a jsou pohlazením pro oči během procházek. Ale na zahradě? Tam patří mech mezi úhlavní nepřátele, které je nutné nemilosrdně likvidovat. To ví každý zahrádkář, který chce mít krásný trávník a květiny jako na zámecké zahradě. Jenže jak na něj? Mech se šíří poměrně rychle a dusí pěstované rostliny, proto je třeba zasáhnout včas, aby trávník mohl obnovit svůj původní vzhled a zase lákat na svou zelenkavou barvu. Zkušení zahradníci ví, jak na to pomocí ekologické metody. Stačí k tomu navíc pouhé dvě ingredience, které příliš nestojí.

Mohlo by vás zajímat:  Mech v trávníku je důležité řešit ihned. Koupený nebo domácí postřik ho pomůže odstranit

Mech jako noční můra zahrádkářů

V lese není nic krásnějšího než na kopečku pokrytém mechem najít hříbek. Mech v lese vypadá zajímavě, je také velmi prospěšný, protože pomáhá zadržovat vodu, chrání a zpevňuje půdní podklad, následně vzniklá rašelina se používá jako fosilní palivo nebo pro akvaristické účely. Jenže na zahradě mech prospěšný není, protože prorůstá trávníkem a zamezuje růstu travních stébel, šíří se v zastíněných a provlhčených stanovištích. Pro pěkně zelenou plochu je proto potřeba mech vyplít nebo odstranit pomocí hrábí, což je zdlouhavé, nebo musí přijít na řadu osvědčená metoda.

Mohlo by vás zajímat:  Dostatečná péče o trávník se vyplatí. Na jaře se znovu zazelená
Zdroj obrázku: Freepik

Mech na skaliskách i ve městech

Mechy patří mezi výtrusné rostliny a na světě se vyskytuje na 10 000 druhů asi v 700 rodech, přičemž nejčastěji se tyto rostliny malého vzrůstu vyskytují v lesnatých lokalitách, kde je polostín nebo stín a dostatečná vlhkost. Neméně často se mohou objevovat na skaliskách, ve štěrbinách a hornatých průrvách, v blízkosti vodních toků. Tento druh vegetace se umí přizpůsobovat, v současnosti roste mnoho druhů v městských oblastech. Na trávníku se vlivem výtrusů začíná objevovat ve stinných místech na těžších půdách s kyselým pH.

Mohlo by vás zajímat:  Mech mezi dlažebními kostkami není nutné složitě vytrhávat. Existují efektivnější metody

Na mechy platí ocet

Každý jistě ví z procházek lesem, že mechy nemají kořeny, proto je lze snadno uvolnit z půdy. K podkladu jsou přichyceny pomocí chapadel, kterým se říká rhizoidy. První pomocí proti mechu jsou tak hrábě a provzdušnění půdy. Dalším pak vápnění, protože mechy milují kyselou půdu. Pomůže taktéž pravidelné sekání trávy a odstraňování rostlinných zbytků. Když tyto metody selžou, je čas smíchat ocet, který stojí pár korun, s vodou a roztok aplikovat na mech. Během pár dnů bude pryč.

Zdroj: https://www.grove.co/blog/how-to-kill-moss
Přidat na Seznam.cz