Rajcata

Keříčková, tyčková a polokeříčková rajčata

Determinální typ rajčat, čili keříčková rajčata, je ten, kdy rajčata přestanou růst, když jsou hustě zarostlé a vysoké asi 90 cm. Jako příklad tohoto typu můžeme uvést Pik-Red, Peacevine, a Super Bush.

Indeterminální, čili tyčková rajčata, nepřestávají růst a produkují velké množství výhonků z hlavního stonku rostliny. Pokud jsou dobré podmínky, mohou výhonky vykvést a začít plodit. Příklady tohoto typu jsou Big Beef (většinou biftekový typ), Supersonic, Early Girl, a Big Boy.

Polodeterminální, čili polokeříčkové rostliny mají rysy obou zmíněných typů. Patří mezi ně například Celebrity a Mountain Pride.

Mohlo by vás zajímat:  Blíží se sezona oblíbené superpotraviny: dýně není jen chutná, je především nabitá zdravím

Tak jaké jste se rozhodli pěstovat?

To vše záleží na odrůdě, kterou chcete mít. Není to tak, že by jedna byla lepší a druhá horší, jsou prostě jen jinak zvyklé růst. Označení na balíčku od semen nebo sazenic vám řekne, co máte. Keříčková rajčata nemusíte dávat ke kleci nebo mřížce, ale na druhou stranu, to nemusíte ani u tyčkové odrůdy. Pokud používáte klece nebo ne, je jen vaše volba a záleží samozřejmě na velikosti vaší zahrady. Já jsem vypěstoval oba typy rajčat a nezáleží na tom, jaký druh to je, nechal jsem je plazit se po zemi. V místech, kde žiji, jsou jen velmi malé problémy se škůdci a chorobami, moje rostliny dobře prospívají. Pokud však žijete ve vlhkých oblastech, kde mohou být problémem škůdci jako jsou slimáci a šneci nebo máte omezený prostor na práci, pak ve svém zájmu rajčata nechte růst po tyči a snažte se je dostat dál od země. Pokud jste se rozhodli připojit své rostliny ke kolíku, kleci nebo mřížce, udělejte to, když jsou ještě malé, tak nepoškodíte větve nebo kořeny. Pro přivázání rostliny ke kleci použijte nějaký tenký plátěný opasek nebo pásek z přírodních materiálů. Nepoužívejte cokoliv, čím se dá rostlina k tyči připevnit. Nevhodné jsou například dráty nebo řetězy.

Mohlo by vás zajímat:  Květák lze zakomponovat do jídelníčku bez obav. S našimi triky se nerozvaří ani nezhořkne

Kupte si semena rajčat

Přidat na Seznam.cz

Jedna odpověď na “Keříčková, tyčková a polokeříčková rajčata”

Komentáře jsou uzavřené.