Close Up Person Using Trimming Tool Bush

Jarní péči potřebují také keře. Díky prořezání získají novou sílu a budou vypadat krásně

Listnaté keře budou potřebovat novou sílu, aby znovu obrazily. Nejen o květiny, ale také o keře a stromy je nutné se starat, aby vám přes novou sezonu mohly dělat radost. Posilovat keře byste měli už právě na jaře, kdy se probouzejí k životu. Jak na to vám poradíme v článku. Kvetoucí opadavé keře nejsou nic pro začínající zahrádkáře, ale s pomocí několika triků si i takoví poradí.

Co dělat s keři, když jim chcete na jaře pomoci?

Květiny a rostliny na jaře ošetřujeme, to samé pak musíme udělat také s ovocnými stromy nebo keři, pokud je na zahradě pěstujeme. Všechno to jsou rostliny, péče o ně se ale bude lišit, některé prvky však mají společné. Větvičky keřů bude nutné oříznout, a to především ty, které jsou starší, a vidíte na nich, že by další sezonu už nezvládly.

Mohlo by vás zajímat:  Některé stromy na zahradách potřebují zalévat i v zimě, jinak hrozí nenapravitelné škody

Podstatné je také zbavit keř listů, které nevypadají dobře. Keři pak zajistěte dostatek vláhy a připravte mu půdu, ve které se mu bude dařit. Pozor si dávejte na škůdce, kteří se mohou dostat až ke kořenům rostliny a tím ji zahubit. Pokud na rostlině objevíte květenství, opatrně ho odstraňte, ale pozor, abyste nepoškodili zbytek rostliny.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na přelití rostliny, dbejte na správné místo

Jestli zasazujete nové rostliny, musíte jim vybrat místo, kde se jim bude dařit. Pokud už ale máte zahradu hotovou a pouze ji udržujete, pečlivě si nastudujte, co která rostlina potřebuje. Některé květiny totiž musíte hnojit, jiné to ale potřebovat nebudou. K hnojení můžete použít například kompost, který si na zahradě můžete založit. Využít tak můžete zbytky potravin z kuchyně.

Mohlo by vás zajímat:  Okrasné keře sluší každé zahradě. Výběr máme široký

U keřů odstraňte hlavně spodní větve a takové, které se stáčí k zemi. Je možné, že už je strom nebo keř unavený, a prořezáním mu dodáte novou sílu. Mladé výhonky můžete zkrátit nůžkami na zahradu, na jiné budete potřebovat větší nářadí. Vždy si udělejte plán, protože pokud ještě přijdou mrazíky, rostliny mohou být oslabené. Počkejte na teplejší počasí a poté začněte rostliny opečovávat. V létě se vám pak odmění chutnými plody a nádhernými květy.

Zdroj: https://www.gardeners.com/how-to/early-season-pruning/7889.html
Přidat na Seznam.cz