Mata

Užijte si léto bez dotěrného hmyzu. Stačí vsadit na rostliny, které ho zaručeně odeženou

Teplé letní večery nás táhnou ven – posedět s přáteli u skleničky vína, popovídat si a jednoduše odpočívat. Sezona je už v plném proudu, a tak už máme nachystaný nábytek, nainstalované osvětlení i naaranžované květiny, aby se nám pohodlně sedělo a každý se cítil jako doma. Jenže i takové krásné a pohodové okamžiky může něco narušit, především hmyz! Mouchy jsou otravné a komáři koušou. Můžete se nastříkat repelentem, ale ten děsně zapáchá a navíc určitě není pro zdraví člověka ideální. Zkuste se hmyzu zbavit přirozenějším způsobem – stačí na místo, kde sedíte, umístit rostliny, které hmyz spolehlivě odradí.

Mohlo by vás zajímat:  Zabití otravné vosy je obrovskou chybou. Místo vyřešení problému si způsobíme nový

Citronová tráva

Rostlina, která se stane nejen perfektní dekorací, ale také užitečným pomocníkem, který odradí nevítaný hmyz. Z listů rostliny se vypařují éterické oleje, jež výrazně voní po citronu. Tato vůně hmyzu nevoní a spolehlivě ho odláká. Citronovou trávu můžete využít i v kuchyni. Udělejte z ní lahodný čaj nebo ji přidejte do pokrmů.

Zdroj obrázku: Freepik

Máta peprná

Každý zná mátu peprnou, krásně voní a dokonale chutná v dezertech i nápojích. Její omamná vůně odláká komáry, ale i jiný otravný hmyz. Máta má ráda slunné místo a úrodnou půdu. Do květináče s mátou umístěte drenážní vrstvu. Pravidelně mátu zalévejte a hnojte.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhnat nevítané mravence z domu pomohou překvapivě účinné přírodní prostředky

Karafiát

Karafiát se vyznačuje zelenomodrými listy a bílými, růžovými či fialovými květy, které jsou ozdobné a nádherně voní. Jeho vůně spolehlivě odláká mouchy. Karafiát má rád slunná místa a dobře propustnou půdu. Také velmi dobře snáší i pravidelné sucho.

Zdroj obrázku: Pixabay

Levandule

Krásná fialová rostlina, která příjemně voní. Dokáže navodit dobrou náladu a odradit komáry, ale i pavouky! Můžete ji pěstovat v truhlíku nebo v záhonu. Snese suchou půdu a slunce. Chraňte ji pouze před větrem. A pokud levanduli pravidelně zalijete, bude krásně sytě zbarvená. Navíc ji můžete použít jako vůni do šatníku, zde odláká i moly, nebo ji můžete využít na čaj či jako koření na maso.

Mohlo by vás zajímat:  Neemový olej působí proti škůdcům, rostlinám dodá nádherný lesk

Bazalka

Kdo by neznal bazalku jako koření? Její vůně účinně odpudí komáry, ale i jiný hmyz. Lze ji pěstovat na parapetu, v truhlíku nebo na záhoně. Bazalka preferuje slunná místa a pravidelnou zálivku. Také jí dopřejte dobře propustnou půdu.

Zdroj: https://trugreenmidsouth.com/blog/11-garden-plants-keep-bugs-away/
Přidat na Seznam.cz