Kaktus Kvet1

Kaktusy mají specifické požadavky na pěstování, dopřát jim je ale může každý

Kaktusy jsou poměrně zvláštní skupinou rostlin. Svým vzhledem i stavbou těla jsou velmi originální, to je dáno místem jejich domoviny. Dokáží odolat neustálému slunečnímu žáru a jejich dužnaté tělo je schopno zadržet vodu na opravdu dlouhou dobu. A právě to s sebou nese specifika, která během pěstování musíme brát v úvahu, aby se kaktusům u nás dařilo. Jak je tedy pěstovat s úspěchem?

Zdroj obrázku: Freepik

Zvolte správný substrát a stanoviště

Zvolit vhodné místo a zeminu, ve které budete kaktusy pěstovat, je první krok, který musíte učinit správně. Bez těchto dvou podmínek se u vás kaktusům nebude dařit, ani když se jim dostane sebelepší péče. Kaktusy mají tělo uzpůsobené na život v náročných podmínkách. Rostou v půdě, která je velmi propustná. V obchodě je potřeba vybrat hlínu, která je podobná půdě v poušti. Většina obchodů již dnes nabízí ke koupi substrát přímo pro kaktusy, tak sáhněte po něm. Pokud se vám bude zdát těžký, přimíchejte k němu trochu obyčejného písku.

Mohlo by vás zajímat:  Bylinné nálevy udrží rostliny zdravé a chráněné před škůdci

Kaktusy umisťujte na okenní parapety, v létě je možné je slunit na venkovní straně parapetu, vyhovovat jim bude i přímé slunce. Pokud máte k dispozici zimní zahradu či skleník, kaktusy jistě porostou skvěle i tam, můžete je na takovém místě nechat i přes zimu. Důležité je, aby byly kaktusy chráněny před zimou, vlhkem a nedostatkem světla.

Zdroj obrázku: Freepik

Péče o kaktusy

Není těžké najít pro kaktus vhodné stanoviště, ale spíše umět je správně zalévat. Právě to je činnost, kvůli které mnoho kaktusů v domácnosti zachází. Kaktusy musí být zalévány velmi opatrně, tedy v závislosti na počasí i roční době. Kaktus by neměl být nikdy zaléván přímo do substrátu, ale vždy jen do podmisky, ze které si kaktus vodu sám vytáhne. Kaktusy zalévejte pouze v období od května do září, v ostatních měsících se kaktus obejde úplně bez vody, protože dlouho přezimuje. Ani v těchto měsících není důležité kaktusy zalévat každý týden, lepší je občas zapomenout než je přelít.

Zdroj: https://news.cgtn.com/news/3d3d514e7967544d32457a6333566d54/index.html
Přidat na Seznam.cz